Pazar , 29 Mart 2020

Nitelikli Personel İstihdam Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB’in verdiği Nitelikli Eleman İstihdam Desteği günümüzde son derece önem taşımaktadır. Şirketler artık sıradan personeller yerine alanında uzman olan kişileri tercih ediyorlar.

KOSGEB’in verdiği nitelikli eleman desteği günümüzde son derece önem taşımaktadır. Bilindiği üzere çağın da ilerlemesi ile birlikte nitelikli iş gücü şirketler için olmazsa olmaz bir değer haline gelmiştir. Şirketler artık sıradan personeller yerine alanında uzman olan kişileri tercih ediyorlar. Geçtiğimiz Eylül ayında yayınlanan İşletme Geliştirme Destek Programı, Genel Destek Programı’nın yerini alarak birçok konuda yanlış bilinen doğrulara sebep olmuştur. Bu yazı dizimiz ile ezberlerimizi bozarak, yenilenen destek programlarına mercek tutacağız.

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Ne İşe Yarar?

Pek çok alanda işletmeler uzman eleman arayışına girmişlerdir. En çok nitelikli eleman aranan alanlar pazarlama, üretim sektörleri, ticaret sektörleri ve AR-GE sektörüdür. Elemanlar uzman olduğu zaman hak ettikleri ücretlerde deneyimleri ve nitelikleri ile doğru orantılı olacaktır. 24 Eylül 2018 tarihinde İşletme Geliştirme Destek Programı’nın yürürlüğe girmesi ile KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği 2019 yılında tam da bu noktada maaş veren işletmelerin yardımına koşuyor.

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği ile iş gücü maliyetinin artmasının önüne geçilmesinin yanında; hem şirketler istedikleri elemanları işe almış olarak üretimde artış yaşanıyor hem de ülkede kalifiye işsizlik oranı azalarak, istihdam da artmış oluyor.

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği’nden Faydalanmak için Şartlar Nelerdir?

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği şartları başvurudan önce mutlaka eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. Aksi halde yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 1. Öncelikle işletme KOSGEB’e kayıt olup, İşletme Geliştirme Destek Programı’na katılmış olmalıdır.
 2. Bahsi geçen nitelikli eleman işletmede son 1 sene içinde çalışmamış olmalıdır.
 3. Nitelikli eleman olarak gösterilen kişi en az önlisans mezunu olmalıdır. Daha aşağı seviye eğitim düzeyinde olan bireyler nitelikli eleman olarak değerlendirilmeyecektir.
 4. Nitelikli eleman, işletmede yarı zamanlı ya da serbest çalışan olarak görülmemelidir. Söz konusu kişi işletmede mutlaka tam zamanlı çalışan olarak görülmelidir.
 5. Nitelikli eleman işbaşı yapmadan önce bu desteğe başvuru yapılmalıdır.
 6. İşletmenin tüm çalışanları için nitelikli eleman desteği almanız mümkün değildir. En fazla 2 kişi için bu destek planından faydalanmanız mümkündür. Aynı anda 2’den fazla elemanların başvuruları değerlendirmeye alınmaz.
 7. Nitelikli eleman desteğinden faydalanmak isteyen işletmelerin bünyesinde en az 5 tane sigortalı çalışan bulunmalıdır. 5’ten aşağı çalışanı bulunan işletmeler bu fırsattan faydalanamazlar fakat KOSGEB’in diğer girişimcilik faaliyetleri için verdiği desteklerden faydalanabilirler.
 8. Başvurular İnternet sitesinde ilan edilen tarih aralığında İnternet üzerinden eksiksiz bir şekilde yapılmış olmalıdır.
 9. İşletmenin bu destekten faydalanabilmesi için en fazla 2 hakkı vardır.

KOSGEB’ten maaş için destek verilmesi günümüzde iş gücüne olan ihtiyacın artması ile birlikte daha da önemli bir hal almaktadır. KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği 2019 sayesinde ülkedeki nitelikli elemanların sayısının artırılması, işletmelerde nitelikli işgücü istihdamının artırılmasına katkı sağlanması ve ekonomiye destek olmak amaçlanmaktadır.

Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Neden Önemlidir?

Nitelikli eleman desteği iş gücüne olan ihtiyacın artması ile ön plana çıkan bir eksiklik haline geldi. Bu destek sayesinde bu eksikliğin kapanması ön görülmüştür.

Nitelikli iş gücüne sahip olan bir işletme olmak, ticari faaliyetlerin yürütülmesi için oldukça önemlidir. İşletmelerin nitelikli ve kendi alanında yeterli bilgiye sahip çalışanlara iş vermeleri tavsiye edilmektedir. KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği maaş desteği sunduğundan bu elemanların ücretleri kolaylıkla ödenmiş oluyor.

 1. Alanında uzman olan çalışanlardan oluşan firmalar başarılı olurlar.
 2. Yetkin çalışanlar firmaya kazanç sağlar.
 3. Nitelikli elemana sahip kurumlar markalaşma değeri olan kurumlar haline gelirler.
 4. Aynı iş daha kısa zamanda daha verimli bir şekilde yapılmış olur.
 5. Ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlanmış olur.
 6. Nitelikli elemanların işsizlik problemi ortadan kalkar.

Bu destek ile ilgili detaylar için tıklayınız.

Ayrıca Kontrol Edin

Bakan VARANK’tan COVİD-19’a Karşı “Hızlı Destek” Modeli

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Covid-19 ile mücadele kapsamında hızlı bir destek modelini hayata …

%d blogcu bunu beğendi: