Çarşamba , 24 Ekim 2018
Ana » Sıkça Sorulan Sorular » KOSGEB Genel Destek Programına Ait Sorular

KOSGEB Genel Destek Programına Ait Sorular

1. Genel Destek Programı başvurusunda bulundum ne zaman onaylanır? Onaylandığını nasıl öğrenebiliriz?

Genel Destek Programı Başvuru Formu ve Genel Destek Programı Taahhütnamesinin teslimi sonrası durumunuz incelenmekte ve uygun olması halinde onaylanmaktadır. Onaylanması durumunu http://destek.kosgeb.gov.tr adresinden şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Onaylanması halinde Genel Destek Programı linkine tıkladığınızda 13 adet destek başlığı görüntülenmektedir. Onaylanmaması durumunda ilgili linkten doldurulmuş olan GDP başvuru formu görünmektedir.

2. Destek ödeme talebinde bulunduk, ne zaman ödememiz yapılabilir?

http://destek.kosgeb.gov.tr adresinden şifrenizle giriş yaparak ilgili destek satırında para butonuna tıklayarak “ÖDEME OLURLARINI GÖSTER” linkinden talebinize ödeme oluru hazırlanma durumunu görebilirsiniz.  Destek ödemeleri iş yoğunluğuna göre ve bütçe durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Daha fazla detay için KOBİ Uzmanınıza mail ile ödeme durumunuzu sorabilirsiniz.

3. Şirket sahibi olarak eğitim almak istiyorum. Duydum ki personel için KOSGEB eğitim desteği veriyormuş. Ben de bu destekten faydalanabilir miyim?

EVET faydalanabilirsiniz.

4. Yeni geliştirdiğimiz bir ürün için tasarım tescil belgesi almak için başvurduk. Henüz tescil belgesi almadık? Ancak bugüne kadar da harcamalarımız oldu. Harcadığımız paralar için destek alabilir miyiz?

Gerekli prosedürleri yerine getirdiğiniz takdirde destek alabilirsiniz. Sınai Mülkiyet Hakları kapsamında destek ödeme talebi tescil belgesi alındıktan sonra yapılabilmektedir.

5. Yurtdışında markalaşmayı planlıyoruz. Bir ülke de belirledik. Tescil ücretleri çok fazla. Devletten destek alabilir miyiz?

EVET. Yurt içi marka tesciliniz var ise yurt dışı marka tescil masraflarını talep edebilirsiniz. Bunun için KOSGEB ya da İhracat Birliklerine başvurabilirsiniz.

6. Bir gıda işletmesiyiz. Hizmet kalitemizi artırmak için ISO kalite belgesi almak istiyoruz. Ancak çok pahalı. Bunun için KOSGEB desteği var mı?

EVET. Genel Destek Programı-Belgelendirme Desteği kapsamında destek alabilirsiniz.

7. Yurtiçi Fuar Desteğinde hangi giderler desteklenmektedir?

Fuar organizatöründen alınmak şartıyla Uygulama Esaslarında belirtilen giderler desteklenmektedir.

8. Yurtiçi Fuar Desteği başvuru yapmadan organizatörden yer kiralamam gerekli mi?

Evet, Öncelikle organizatörden yer kiralamanız ve sözleşme yapmanız gerekmektedir. Akabinde Fuar’dan 3 iş günü öncesine kadar Başvuru Formunu doldurmuş ve müdürlüğümüze teslim etmiş olmalısınız.

9. Desteklenen YURTİÇİ Fuarların listesine nereden ulaşabiliriz?

Desteklenen fuar listesi için tıklayınız.

10. Yurtiçi Fuarına katılan tüm KOBİ’ler destek alabiliyor mu?

Hayır. Bir önceki yılın toplam fuar alanının %40’ı oranında bir fuar alanı desteklenmektedir. Bu sebeple ilk başvuran işletmelerin destek alma şansı daha yüksek olmaktadır. Başvuru formunu doldurmanız esnasında desteklenen fuar alanının dolması durumunda uyarı çıkmaktadır.

11. Yurtdışı Fuarlarda stand açmak için desteğiniz bulunuyor mu?

Hayır. KOSGEB bünyesinden Sadece Yurtiçi Fuar Desteği sağlanabilmektedir.

12. KOSGEB yazılımları destekliyor mu?

KOSGEB; Girişimcilik Destek Programı, KOBİ Proje Destek Programı, Arge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, İşbirliği Güçbirliği Destek Programı kapsamında proje bazlı başvurularınızda gerekçelendirilen yazılım ihtiyaçlarınıza farklı oranlarda ve limitler dahilinde destek vermektedir. Detaylı bilgi için ofisimize bekleriz. Her hafta Salı günü gönüllü olarak girişimci ve işletmelere hizmet vermekteyiz.

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB KOBİ’lerden alacaklarını erteledi!

  Ülkemize yönelik ekonomik saldırılardan KOBİ’lerin asgari düzeyde etkilenmesi ve süreçten güçlenerek çıkmalarını sağlamak amacıyla …

%d blogcu bunu beğendi: