Pazar , 26 Mayıs 2024

Kosgeb İşletme Geliştirme Destek Programına Ait Sorular

Kosgeb İşletme Geliştirme Destek Programına Ait Sorular

Kosgeb İşletme Geliştirme Destek Programına Ait Sorular

1. İşletme Geliştirme Destek Programı başvurusunda bulundum ne zaman onaylanır? Onaylandığını nasıl öğrenebiliriz?

İşletme Geliştirme Destek Programı Başvuru Formu online onayı sonrası durumunuz incelenmekte ve uygun olması halinde onaylanmaktadır. Ardından kabul edeceğiniz İşletme Geliştirme Destek Programı Taahhütnamesi Onaylanması sonrası başvuru süreciniz başlayacaktır. Onaylanması halinde İşletme Geliştirme Destek Programı linkine tıkladığınızda 9 adet destek başlığı görüntülenmektedir. Onaylanmaması durumunda ilgili linkten doldurulmuş olan İGDP başvuru formu görünmektedir.

2. Destek ödeme talebinde bulunduk, ne zaman ödememiz yapılabilir?

https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler adresinden Tüm Hizmetleri Göster butonu ile Beyanname ve Durum Sorgulama sekmesinden İşletme Durum Sorgulama bölümüne e-devlet üzerinden giriş yaparak “ÖDEME OLURLARI” sekmesinden tüm ödeme oluru durumunu görebilirsiniz.  Destek ödemeleri iş yoğunluğuna göre ve bütçe durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Daha fazla detay için KOBİ Uzmanınıza e-posta ile ödeme durumunuzu sorabilirsiniz.

3. Şirket sahibi olarak eğitim almak istiyorum. Duydum ki personel için KOSGEB eğitim desteği veriyormuş. Ben de bu destekten faydalanabilir miyim?

EVET faydalanabilirsiniz.

4. Yeni geliştirdiğimiz bir ürün için tasarım tescil belgesi almak için başvurduk. Henüz tescil belgesi almadık? Ancak bugüne kadar da harcamalarımız oldu. Harcadığımız paralar için destek alabilir miyiz?

Kosgeb İşletme Geliştirme Destek Programına Gerekli prosedürleri yerine getirdiğiniz takdirde destek alabilirsiniz. Sınai Mülkiyet Hakları kapsamında destek ödeme talebi tescil belgesi alındıktan sonra yapılabilmektedir.

5. Yurtdışında markalaşmayı planlıyoruz. Bir ülke de belirledik. Tescil ücretleri çok fazla. Devletten destek alabilir miyiz?

EVET. Yurt içi marka tesciliniz var ise yurt dışı marka tescil masraflarını talep edebilirsiniz. Bunun için KOSGEB ya da İhracat Birliklerine başvurabilirsiniz.

6. Bir gıda işletmesiyiz. Hizmet kalitemizi artırmak için ISO kalite belgesi almak istiyoruz. Ancak çok pahalı. Bunun için KOSGEB desteği var mı?

EVET. İşletme Geliştirme Destek Programı-Belgelendirme Desteği kapsamında destek alabilirsiniz.

7. Yurtiçi Fuar Desteğinde hangi giderler desteklenmektedir?

Fuar organizatöründen alınmak şartıyla Uygulama Esaslarında belirtilen giderler desteklenmektedir.

8. Yurtiçi Fuar Desteği başvuru yapmadan organizatörden yer kiralamam gerekli mi?

Evet, Öncelikle organizatörden yer kiralamanız ve sözleşme yapmanız gerekmektedir. Akabinde Fuar’dan 3 iş günü öncesine kadar Başvuru Formunu doldurmuş ve müdürlüğümüze teslim etmiş olmalısınız.

9. Desteklenen YURTİÇİ Fuarların listesine nereden ulaşabiliriz?

Desteklenen fuar listesi için tıklayınız.

10. Yurtiçi Fuarına katılan tüm KOBİ’ler destek alabiliyor mu?

Hayır. Bir önceki yılın toplam fuar alanının %40’ı oranında bir fuar alanı desteklenmektedir. Bu sebeple ilk başvuran işletmelerin destek alma şansı daha yüksek olmaktadır. Başvuru formunu doldurmanız esnasında desteklenen fuar alanının dolması durumunda uyarı çıkmaktadır.

11. Yurtdışı Fuarlarda stand açmak için desteğiniz bulunuyor mu?

Hayır. KOSGEB bünyesinden Sadece Yurtiçi Fuar Desteği sağlanabilmektedir.

12. KOSGEB yazılımları destekliyor mu?

KOSGEB; Girişimcilik Destek Programı, KOBİ Proje Destek Programı, Arge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, İşbirliği Güçbirliği Destek Programı kapsamında proje bazlı başvurularınızda gerekçelendirilen yazılım ihtiyaçlarınıza farklı oranlarda ve limitler dahilinde destek vermektedir. Detaylı bilgi için ofisimize bekleriz. Her hafta Salı günü gönüllü olarak girişimci ve işletmelere hizmet vermekteyiz.

Ayrıca Kontrol Edin

Hızlı Destek Programı hakkında Sık Sorulan Sorular

Pandemiden etkilenen imalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’na ilişkin sizlerden gelen soruları derledik. …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024