Pazar , 14 Nisan 2024

Yurt Dışı Hızlandırıcı Destek Programı

Yurt Dışı Hızlandırıcı Destek Programı

Programın Amacı ve Gerekçesi

Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ülkemizde gerçekleştirilen teknolojik ürünlerin, uluslararası pazarlarda yer alması, yerli teknoloji yoğun başlangıç işletmelerinin gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde yer alması ve ihracatın arttırılması amacıyla, uluslararası hızlandırıcı programlarına katılmalarının desteklenmesidir.

İşletmelerin uluslararası pazarlara girişini kolaylaştırmak amacıyla; teknik, yönetimsel, hukuki ve hedef ülkede satış imkânları sağlayacak profesyonel ağlara erişim hizmetleri sunan yurt dışında düzenlenecek olan hızlandırıcı programına, bir organizasyon kapsamında ya da bireysel olarak katılmalarına destek verilir.

Desteklenecek Proje Giderleri

Aylık İhtiyaç Desteği

Aylık ihtiyaç desteği kapsamında işletmelerin hızlandırıcı programına katılım sağlayacak personelinin aşağıdaki giderleri için destek sağlanır:

İlgili ülkeye bir kereye mahsus gidiş-dönüş ulaşım giderleri katkısı olarak Avrupa kıtasına yapılacak hızlandırıcı programlarında 500 ABD doları; diğer kıtalara yapılacak hızlandırıcı programlarında 1.000 ABD doları,

  • İlgili ülkede hızlandırıcı programı süresince gerçekleşecek olan konaklama giderleri katkısı olarak aylık 1.000 ABD doları,
  • Günlük harcama giderleri katkısı olarak aylık 1.500 ABD doları,
  • İlgili ülkede şirket açılması veya pazara ait detaylı bilgilere ulaşılması gibi hukuki, finansal vb. danışmanlık giderleri katkısı olarak ise işletmenin bir katılımcısına bir kereye mahsus 1.000 ABD doları.

Hızlandırıcı programı kapsamında 1 ay 4 hafta olarak kabul edilir. Hızlandırıcı programının 4 hafta ve katları olmaması durumunda bu süreyi aşan gün sayıları kadar konaklama ve günlük harcama giderlerine katkı olarak günlük 80 ABD doları eklenerek destek tutarı hesaplanır.

Destek Üst Limiti: 33.000 $

 Programın Süresi

Destek Üst Limiti Toplam
(İşletme Başına)

1 AY

8.000 $

2 AY

13.000 $

3 AY

18.000 $

4 AY

23.000 $

5 AY

28.000 $

6 AY

33.000 $

Katılım Desteği

Hızlandırıcı programına katılmak için istenen ücret için verilen destektir.

  • Eğitim
  • Mentorluk
  • Demo day benzeri etkinliklere ilişkin giderler

Destek Üst Limiti: 17.000 $

Personel Desteği

Yurt içindeki organizasyonu düzenleyen kurum/ kuruluşun personelinin, katılımcılara mentorluk sağlaması amacıyla ulaşım, konaklama ve günlük harcama giderleri için verilecek destektir.

Destek Üst Limiti: 25.000 $

  • Konaklama katkısı aylık 1000 $
  • Günlük harcama katkısı aylık 1000 $
  • Ulaşım katkısı gidiş-dönüş 500 $

1 personel için en fazla 12.500 $ destek verilecek olup en fazla 2 personelin katılımı desteklenebilecektir.

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB 2024-2028 yılı Stratejik Planı ile destekleri açıklandı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işletmelere yönelik çeşitli destekler …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?