Cumartesi , 9 Aralık 2023

2023 yılı KOBİ Tanımı Güncellendi

KOBİ

Son güncellemeye göre, Resmi Gazete’de yayınlanan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Yönetmeliği, KOBİ’lerin tanımlanmasında kullanılan kriterlerde değişikliklere gidildi. Öncelikle, KOBİ olabilmek için gereken net satış hasılatı veya mali bilanço limiti 250 milyon liradan 500 milyon liraya yükseltildi. Ancak çalışan sayısı açısından bir değişiklik yapılmayarak, “250 ve daha az kişi” olarak sabit bırakıldı.

Ayrıca, yönetmelikle birlikte mikro işletmelerin (çalışan sayısı 10’dan az olanlar) yıllık net satış hasılatı veya mali bilanço limiti 5 milyon liradan 10 milyon liraya çıkarıldı. Benzer şekilde, küçük işletmelerin (çalışan sayısı 50’den az olanlar) limiti 50 milyon liradan 100 milyon liraya yükseltildi.

Düzenleme ayrıca, 250’den az çalışana sahip orta büyüklükteki işletmeler için üst limitin 250 milyon liradan 500 milyon liraya çıktığını belirtiyor.

Bu rakamlar en son Mart 2022’de güncellenmişti, ancak yeni yönetmelikle birlikte güncellenen kriterler, KOBİ’lerin belirlenmesinde daha geniş bir sınırlama getirmektedir.

Ayrıca Kontrol Edin

Sanayide Yeşil Dönüşüme 450 Milyon Dolar Destek

Bilişim Vadisi’nde düzenlenen “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” lansman toplantısında konuşan Kacır, KOSGEB ve Dünya Bankası …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?