Pazar , 26 Mayıs 2024

Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi

Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi

Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi

İstediğim büyüklükte bir üretim tesisi kurabilir miyim? Bunun için herhangi bir sınırınız var mı?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan hibe desteği alabilmeniz için en fazla 200 ton/yıl a kadar üretim kapasitesine sahip bir tesis inşa edilebilir, modernizasyon yapılabilir ya da en fazla 200 ton/yıla kadar kapasite artırımına gidilebilir.

Yapacağım su ürünleri tesisinin yanında restoran da yapsam uygun harcama olarak değerlendirilir mi?

Su ürünleri tesisinin yanında restoran yapımı uygun harcama olarak değerlendirilmez. Kültür balıkçılığının geliştirmesi kapsamında sadece su ürünleri ile ilgili olan (havuz, kafes, yem deposu. vs.) yatırımlar desteklenir. 

Kurumunuza sunduğum projemde su ürünleri tesisimin yanında yapacağım su ürünlerini ilgilendirmeyen yatırımları göstersem projemin değerlendirmesinde ve alacağım destekte herhangi bir problem olur mu?

Projenizde su ürünlerini ilgilendirmeyen yatırımlar uygun olmayan harcamalar olarak değerlendirilir ve destek verilmez, alacağınız Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi destek miktarı sadece uygun harcama tutarınızın %50 si tutarında olacaktır.

Kültür balıkçılığının geliştirmesi kapsamında 2 proje hazırlayıp destek alabilir miyim?

Aynı başvuru çağrı döneminde sadece 1 başvuru yapılabilir. İlk proje tamamlanıp Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan son ödemesini aldıktan sonra tekrar başvuruda bulunup destek alabilir. Ancak IPARD Programı süresince bir faydalanıcı sadece 4 kere destek alabilir.

Yapacağım yatırımım kapsamında hem alabalık hem de alg üretmek istesem her iki tür için yapacağım harcamaları uygun harcama olarak değerlendirir misiniz? Bu durumda destek miktarı artar mı?

Tek proje altında ve aynı tesis içinde hem alabalık hem de alg üretimi yapmak isteyip iş planında olabilirliğini iyi bir şekilde açıklamanız durumunda yapacağınız yatırımlar uygun harcama olarak değerlendirilir.

Ayrıca Kontrol Edin

Hızlı Destek Programı hakkında Sık Sorulan Sorular

Pandemiden etkilenen imalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’na ilişkin sizlerden gelen soruları derledik. …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024