Pazar , 26 Mayıs 2024

Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması

Balık unu fabrikası kurmak istiyorum. IPARD desteklerinden faydalanabilir miyim?

IPARD Programı 103/4 Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Alt Tedbiri Spesifik Uygunluk Kriterleri arasında “İnsan tüketimine yönelik olmayan su ürünleri ve kültür balıkçılığı ürünleri, bu ürünlerin atıklarının işleme ve pazarlamaları istisna olmak üzere uygun değildir.” hükmü bulunmaktadır. Bu nedenle IPARD programı kapsamında balık unu fabrikalarının kurulumuna yönelik destekler söz konusu değildir.

20 ton/yıl kapasiteli alabalık işleyen işletme sahibiyim. IPARD desteklerinden yararlanarak tesisimin üretim kapasitesini artırmak istiyorum. IPARD desteklerinden faydalanabilir miyim?

20 ton/yıl kapasiteli alabalık işleyen işletmeniz için IPARD desteklerinden faydalanamazsınız. Alabalık işleyen işletmenizin en az 300 ton/yıl, en fazla 1000 ton/yıl su ürünleri ya da kültür balıkçılığı ürünleri (taze, taze dondurulmuş, işlenen tiplerden birinde ya da karışık tiplerde) üretim kapasitesine sahip olması gerekmektedir.

Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbiri kapsamında desteklenecek uygun harcamaların alt ve üst limitleri nelerdir ve verilecek destek uygun harcama toplamının % kaçı oranındadır ve destek faydalanıcıya ne zaman ödenecektir?

“Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması” tedbiri kapsamında desteklenecek uygun harcamalar en az 50.000 Avro, en fazla 1.500.000 Avro olacaktır. Verilecek destek oranı uygun harcamalar toplamının %50 ‘si oranında olacaktır.

“Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının” tedbiri kapsamında su ürünleri işleyen işletmeler için belirlenen bir kapasite aralığı bulunmakta mıdır?

Su Ürünleri İşleyen İşletmeler ;

•  En az 100 ton/yıl, en fazla 800 ton/yıl yumuşakça, çift kabuklu ve kabuklu kurulu üretim kapasitesine sahip olmalıdır,

Yada

•  En az 300 ton/yıl, en fazla 1000 ton/yıl su ürünleri ya da kültür balıkçılığı ürünleri (taze, taze dondurulmuş, işlenen tiplerden birinde ya da karışık tiplerde) kurulu üretim kapasitesine sahip olmalıdır.

Mevcut bir işletmenin üretim kapasitesi yukarıda belirtilen limitlerde olmalı ve başvuru sahibi yatırımın sonunda yukarıda belirtilen limitlerde kapasiteye sahip olacağını taahhüt etmelidir.. Yeni işletmeler için ise üretim kapasitesinin yatırımın sonunda yukarıda belirtilen limitler arasında olacağı başvuru sahibi tarafından taahhüt edilmelidir.Ayrıca yatırımın sonunda yeni ve mevcut işletmelerden üretim kapasitesini gösteren kapasite raporu istenmektedir.

“Projemi birden fazla tür su ürününün işlenmesiyle ilgili hazırlayabilir miyim, yoksa tek bir tür için mi hazırlamalıyım?

IPARD programı Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmasının alt tedbiri kapsamında yapılacak yatırımlarda birden fazla su ürününün işlenmesiyle ilgili proje hazırlanabilir. Ancak burada dikkat edilecek husus, tek tek ürünler bazında kapasitenin değil, işletmenin toplam işleme kapasitesinin tedbirde belirtilen limitlerde olmasıdır.

“Proje kapsamında yaptığım soğuk hava deposunu, IPARD programı tarafından destek kapsamında olmayan diğer ürünlerin depolanması için kullanabilir miyim?

IPARD programı, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alt tedbiri kapsamında yapılacak soğuk hava deposu veya herhangi bir uygun harcamanın, destek kapsamında olmayan diğer ürünler için veya ana işlevinden farklı amaçlarla kullanılması uygun değildir.

Ayrıca Kontrol Edin

Hızlı Destek Programı hakkında Sık Sorulan Sorular

Pandemiden etkilenen imalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’na ilişkin sizlerden gelen soruları derledik. …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024