Pazar , 26 Mayıs 2024

Tübitak Tech Invest İşbirliği ile Yeni Destek Programları Geliyor

Tübitak Tech Invest İşbirliği ile Yeni Destek Programları Geliyor

Tübitak Tech Invest İşbirliği ile Yeni Destek Programları Geliyor. TÜBİTAK tarafından, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yakın dönemde açıklanacak destek programları ana hatlarıyla belli oldu.  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın katılımıyla, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından, TÜBİTAK Feza Gürsey Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda, TÜBİTAK’ın bu güne değin gerçekleşen temel destek programlarının raporun ardından “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Yeni TÜBİTAK” konulu sunuma yer verildi.  TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Küresel Rekabetçilik Endeksinde (2017-2018), Türkiye’nin 137 ülke arasında 53. sırada bulunduğunu vurgulayarak, “Ülkemizin, yüksek teknoloji odağının güçlendirilmesi gerekiyor. Destek sistemleri daha çok girdi odaklı tasarlanmış, çıktılar yeterince iyi ölçülmüyor. Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ticarileşme faaliyetleri oldukça zayıf kalıyor. Büyük bütçeli Ar-Ge konsorsiyum projelerine yönelik ara çıktılar üzerinden kontrol noktaları oluşturulmasına izin veren aşamalı destek sistemi bulunmuyor. Teknoloji şirketlerine danışmanlık, mentörlük yapacak ara yüzlerin artırılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Tübitak Tech Invest İşbirliği ile yeni dönemde açacağı program başlıkları:

  • Mükemmeliyet Merkezleri Destek Programı,
  • Sanayi Yenilik Ağları Destek Programı,
  • Sanayi Doktora Programı Destek Programı,
  • Uluslararası Ar-Ge ve Yenilik İşbirlikleri Destek Programı,
  • Girişim Sermayesi Ekosisteminin Teşvik Edilmesi Destek Programı,
  • Teknoloji Tabanlı Girişimlerin Desteklenmesine Yönelik Destek Programı.

Teknoloji geliştirme projelerine sermaye sağlayan küresel ölçekli yatırım fonu Tech-Invest ile imzalanan protokol sonrası, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,  “Teknoloji tabanlı erken aşama girişimlere yatırım yapacak girişim sermayesi fonlarını teşvik edeceğiz. Bir yanda teknoloji, bir yanda girişim, diğer yanda sermaye fonlarını birbiriyle eşleştireceğiz.” diye konuştu.

Haziran ayında açıklamaya başlayacak yeni TÜBİTAK programlarında, yetkililerin açıklamalarına göre, ürün geliştirme çalışmaları yapan yüksek teknoloji şirketlerine verilecek destekler aşamalı olarak 20 milyon liraya kadar çıkacak.

TÜBİTAK’ın yakında açıklayacağı programlarla ilgili detayları, ilerleyen günlerde sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın sunumu için lütfen tıklayınız.

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB Girişimci Destek Programı

Programın Amacı Ülkemizin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörler öncelikli olmak üzere yeni kurulan işletmeleri destekleyerek …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024