Çarşamba , 24 Temmuz 2024

Tkdk Ipard II – 5. Başvuru Çağrısı açıklandı

Tkdk Ipard II – 5. Başvuru Çağrısı açıklandı

Tkdk Ipard II – 5. Başvuru Çağrısı açıklandı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 16 Şubat 2019 tarihinde IPARD II Programı Beşinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır.

IPARD-2 kapsamında 5. başvuru çağrısıyla €250 milyon Euroluk hibe paketi üreticiye sunuldu. Paketin €170 milyon Eurosu hayvancılık yatırımları, €80 milyon Eurosu ise işleme ve pazarlama yatırımları için kullanılacak.

Tkdk Ipard II Bu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında:

  • Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) ve
  • Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103)

tedbirleri kapsamındaki başvurular kabul edilecektir.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı-2 (IPARD) kapsamında 5. başvuru çağrısıyla €250 milyon Euro yani 1,5 milyar liralık hibe paketini üretici ve yatırımcıya sunduklarını belirtti.

Adnan Menderes Üniversitesinde, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) düzenlenen programa katılan Pakdemirli, IPARD’ın AB sürecinin önemli ve etkili bir ayağını oluşturduğunu, bu programı uygulayan TKDK’nin 42 ilde kırsal kalkınma hibelerini yatırımcılarla buluşturduğunu, 16 alt sektördeki yatırımları desteklediğini anlattı.

Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Bu tam anlamıyla tarihi bir destektir. Çünkü IPARD programı kapsamında son 7 yılda toplam 14 bin 500 projeye yaklaşık ₺4 milyar lira hibe desteği sağladık. Bu hibeler sayesinde kırsal alanlarımızda ₺10 milyar lira tutarında yatırım yapıldı, 60 bin yeni istihdam oluştu. IPARD yatırımlarında vergi muafiyeti de söz konusu. Bu muafiyetin yatırımcıya önemli bir katkı sağladığını özellikle ifade etmek istiyorum. Kırsaldaki üreticimizin ve girişimcimizin her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha güçlü şekilde gösteriyoruz. IPARD-2 kapsamında 5. başvuru çağrısıyla toplam €250 milyon Euro, yani ₺1,5 milyar liralık hibe paketini üreticimize, yatırımcımıza sunuyoruz. €250 milyon Euro çağrı bütçesinin yüzde 75’i Avrupa Birliği, yüzde 25’i ulusal kaynaktan oluşuyor.”

Paketin önemli kısmı hayvancılığa

Bu hibe paketiyle hayvancılık yatırımlarına €170 milyon Euro yani ₺1 milyar lirayla destek olacaklarını, yeni işletme kurulumuna yüzde 40, mevcut işletmelerin modernizasyonunda yüzde 50 hibe vereceklerini ifade eden Pakdemirli, şöyle devam etti:

“İkinci grupta ise işleme ve pazarlama yatırımlarına destek sağlıyoruz. €250 milyon Euronun, €80 milyon Eurosu yani yaklaşık ₺500 milyon lirasını işleme ve pazarlama yatırımları için kullanacağız. Yatırıma göre değişmekle birlikte et ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile kesimhane yatırımlarının €3 milyon Euroya kadar olan kısmını, süt toplama merkezlerinin kurulumuna yönelik yatırımların €1 milyon Euroya kadar olan kısmını, meyve-sebze soğuk hava deposu ve paketleme yatırımlarının €1 milyon 250 bin Euroya kadar olan kısmını, su ürünleri işleme ve pazarlama yatırımlarının ise €1,5 milyon Euroya kadar olan kısmını destekliyoruz.”

Başvuru Çağrı İlanını görmek için tıklayınız.

Ayrıca Kontrol Edin

FOSTER İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı İkinci Teklif Çağrısı

İlk hibe desteği çağrısı büyük ilgi gören FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı kapsamında …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024