Pazar , 26 Mayıs 2024

TKDK 14.Çağrı’ya rekor başvuru

TKDK 14.Çağrı'ya rekor başvuru

TKDK 14.Çağrı’ya rekor başvuru. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 10 Haziran’da sona eren “14. Başvuru Çağrı Dönemi” sonunda 735 proje kabulü gerçekleştirmiştir. Teslim alınan projelerin toplam yatırım tutarı 1 milyar 752 milyon TL’dir.

11 Mayıs – 10 Haziran tarihleri arasında proje başvurularını alan TKDK, yatırımcıların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Konya ve Sivas, 51 proje ile en çok başvuru gerçekleştirilen iller olurken, Yozgat 138 milyon TL ile en çok yatırım tutarı sağlayacak il oldu.

‘14. Başvuru Çağrı Dönemi’ sonuçlarını değerlendiren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Ali Recep Nazlı, 14. Çağrı ile toplam 2.1 Milyar TL hibe ödemesi yapılacak olan IPARD Programını tamamladıklarını, önümüzdeki süreçte yürürlüğe girecek IPARD II Programı ile kırsal alanlara gerçekleştirilecek yatırımlara destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

TKDK 14.Çağrı’ya rekor başvuru Süt üretim tesislerine büyük ilgi   

  1. Başvuru Çağrı Döneminde yatırım sahiplerinin en çok ‘Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım (101-1)’ alt tedbirine ilgi gösterdiklerini söyleyen Nazlı, “Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım alt tedbirinden 650 adet başvuru gerçekleştirilmiştir. Bu projelerin toplam yatırım tutarı 1 Milyar 646 Milyon TL’dir. Bu 650 adet proje karşılığında Kurumumuzdan talep edilen hibe miktarı ise 988 Milyon TL’dir.” dedi.

Projelerin inceleme aşamasının başladığını ve uygun bulunanlar ile sözleşme imzalanacağını belirten Nazlı, “14.Çağrı’da toplam bütçemiz 121 Milyon Avro yani yaklaşık 370 Milyon Türk Lirası. İnceleme sonucunda uygunluk kriterlerimizi karşılayan projeler ile sözleşme imzalanacaktır. Bütçemizi aşan durumda ise projeler, sıralamaya tabi tutulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği standardında, altyapısı tamamlanmış tesislerin önemine değinen Nazlı, “Bu projeleri hayata geçirerek AB standartlarında süt üretim tesislerini ülkemize kazandırmak istiyoruz.” dedi. “Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması (103-1)” tedbirinin de önemli olduğuna vurgu yapan Nazlı, “14. Çağrı ile 71 Milyon TL yatırım tutarı olan 51 adet süt işleme tesisi projesi aldık. Bu projelerin tamamlanarak faaliyete geçmesi ile tamamen makine sistemi ile çalışan, standartlara uygun, hijyenik işletmelere kavuşmuş olacağız.” diyerek sözlerini bitirdi.

TKDK 14.Çağrı’ya rekor başvuru Projelerin sektörel dağılım 

Alınan projelerin sektörel dağılımı; Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım 650, Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması 51, Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması 17, Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması 12, Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması 5 proje şeklinde olmuştur.

Yatırım tutarları 

Toplam yatırım tutarları; Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım sektöründe 1 Milyar 646 Milyon TL, Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe 71 Milyon TL, Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe 10 Milyon TL, Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe 15 Milyon TL, Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektöründe 10 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Yatırım tutarı en çok olan ilk on il Yozgat (138 milyon TL), Kars (131milyon TL), Sivas (129 milyon TL), Konya (119 milyon TL), Muş (91 milyon TL), Ankara (91 milyon TL), Nevşehir (73 milyon TL), Elazığ (72 milyon TL), Diyarbakır (70 milyon TL) ve Mardin (67 milyon TL) şeklinde sıralanmıştır.

En çok başvuru gerçekleştirilen ilk on il ise Konya (51), Sivas (51), Yozgat (50), Kars (42), Ankara (34), Elazığ (32), Muş (28), Nevşehir (26), Mardin (25) ve Afyonkarahisar (22) şeklindedir.

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB Girişimci Destek Programı

Programın Amacı Ülkemizin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörler öncelikli olmak üzere yeni kurulan işletmeleri destekleyerek …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024