Çarşamba , 24 Temmuz 2024

Yeşil Pasaport’um bile yok! Bir de O kadar İhracat Yapıyorum

Yeşil Pasaportumuz

Yeşil Pasaport ‘um bile yok! Bir de O kadar İhracat Yapıyorum. Sitemize yoğun olarak gelen ihracatçıya özel destekler var mı, kimler, nasıl alabilir? Sorularına cevaben bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettik.

İşiniz gereği müşteri ziyaretleri, fuar katılımları, toplantılar gibi nedenlerden dolayı çok fazla yurt dışı seyahatiniz oluyor ise yurt dışı planlamanızı yaparken ortaya çıkan en önemli engel vize sorunudur. Bu sorunu bir nebze azalatmak adına Ticaret Bakanlığı ihracatçı firmalara Yeşil Pasaport desteği sunmaktadır.

23 Mart 2017 tarihli ve 30016 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2017 / 9962 sayılı “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar” gereğince, ülkemizde ihracat rakamları yüksek firma sahipleri ve çalışanlarına, Yeşil Pasaport alma fırsatı tanınmıştır.

Öncelikle belirtmeliyiz ki ihracatçı firmalar, resmi Dış Ticaret İstatistikleri göz önünde bulundurularak “ortalama ihracat rakamlarına göre belirlenen adette” firma sahipleri ve çalışanları için Pasaport başvurularını, üye oldukları İhracatçılar Birliğine yapabilmektedirler.

Son 3 takvim yılı itibariyle ihracat rakamları ortalama en az $ 500 bin USD. olan firmalara 1 adet Yeşil Pasaport talep hakkı tanınmıştır.

İhracatı $10 milyon USD.’den daha fazla olan firmalara tanınan pasaport adetleri, firmanızın uygunluğu ve daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ayrıca Kontrol Edin

TÜBİTAK TEYDEB 1501 ve 1507 2024 yılı 2. Çağrıları Açıldı

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu); Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ölçeğindeki kuruluşların …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024