Perşembe , 19 Eylül 2019
Ana » Manşet » O kadar ihracat yapıyoruz, bir Yeşil Pasaportumuz bile yok!

O kadar ihracat yapıyoruz, bir Yeşil Pasaportumuz bile yok!

Sitemize yoğun olarak gelen ihracatçıya özel destekler var mı, kimler, nasıl alabilir? Sorularına cevaben bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettik.

İşiniz gereği müşteri ziyaretleri, fuar katılımları, toplantılar gibi nedenlerden dolayı çok fazla yurt dışı seyahatiniz oluyor ise yurt dışı planlamanızı yaparken ortaya çıkan en önemli engel vize sorunudur. Bu sorunu bir nebze azalatmak adına Ticaret Bakanlığı ihracatçı firmalara Yeşil Pasaport desteği sunmaktadır.

23 Mart 2017 tarihli ve 30016 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2017 / 9962 sayılı “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar” gereğince, ülkemizde ihracat rakamları yüksek firma sahipleri ve çalışanlarına, Yeşil Pasaport alma fırsatı tanınmıştır.

Öncelikle belirtmeliyiz ki ihracatçı firmalar, resmi Dış Ticaret İstatistikleri göz önünde bulundurularak “ortalama ihracat rakamlarına göre belirlenen adette” firma sahipleri ve çalışanları için Yeşil Pasaport başvurularını, üye oldukları İhracatçılar Birliğine yapabilmektedirler.

Son 3 takvim yılı itibariyle ihracat rakamları ortalama en az $1 milyon USD. olan ($1 milyon-10 milyon USD.) firmalara 1 adet Yeşil Pasaport talep hakkı tanınmıştır.

İhracatı $10 milyon USD.’den daha fazla olan firmalara tanınan pasaport adetleri, firmanızın uygunluğu ve daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Müşteri ve Rakiplerimi Tanımak İstiyorum Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

  İhracat pazarınızda rekabet düzeyinizi arttıracak müşteri, rakip, pazar analiz raporlarını profesyonellere hazırlatıp, bu raporlara …

%d blogcu bunu beğendi: