Çarşamba , 17 Ağustos 2022

Navlun Desteği Nasıl Alınır?

 

Navlun Desteği Nasıl Alınır?

 

Navlun Desteği Nasıl Alınır? Canlı Destek ve İletişim Formu aracılığıyla bize iletilen en yoğun soru navlun giderlerinin destek kapsamında olup olmadığı yönünde. İhracat yapan firmalarımızın birim maliyetlerinde önemli bir yere sahip olan Navlun Giderleri, firmalarımızın uluslararası pazarlarda rekabet gücünü etkileyen ana gider kalemlerinden biridir.

Bu kapsamda ihracatçı firmalar, Orta doğu ve Afrika ülkelerine yapılan ihracatlar için, sevkıyatı kendileri organize etmeleri durumunda ödedikleri navlun bedelinin belirli bir kısmını, navlun desteği olarak geri alabilmektedir.

Navlun Desteği İhracat navlun destekleri;

01.01.2018 ile 31.12.2018 tarihleri arasında gerçekleşen ihracatlara istinaden kesilen navlun faturalarına istinaden verilecek destek tutarını içermektedir.

Başvuru, her navlun faturası için, en geç, navlun fatura tarihinden sonra 6 ay içinde yapılmalıdır. Bu süreyi aşan başvurular kabul edilmez.

Değersiz eşya statüsünde yer alan: Çimento, Alçı, Demir Cevherleri, Sünger Taşı, Kum, Demir ve Çelikten Mamul, Zımpara taşı, İnşaat Demiri vb. gibi ürünler için ihracat navlun destekleri verilmemektedir, yazının sonundaki linkte, destek kapsamına alınmayan ürünlere dair GTIP listesi yer almaktadır.

İhracat navlun desteği talep edeceğiniz ihracatlarınızı, beyanname intaç tarihlerini baz alarak, ay bazında dosyalayarak, ilgili birime teslim edip bir dosya numarası alarak başvurunuzu yapmış olursunuz.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

 

Ayrıca Kontrol Edin

Hangi İhracatçılar Birliğine üye olmalıyım?

Hangi İhracatçılar Birliği yazımıza başlarken öncelikle her işletmenin bilmesi gereken ihracatçı kavramı üzerinde duralım istedik. …