Cuma , 19 Temmuz 2024

Makine ve Teçhizat Desteği Nasıl Alınır?

Makine ve Teçhizat Desteği

Makine ve Teçhizat Desteği KOSGEB makine desteği 2022 yılında da devam etmekte olup; öncelikle işletmesini henüz kurmamış girişimcilere verilmekte olan bir destektir.

KOSGEB makine desteği 2019 yılında başlanmış olup; 2022 yılında da devam etmekte ve ileri girişimcilere verilmekte olan bir destektir.

Destekten faydalanabilmek için KOSGEB’e başvuru yapılması ve KOSGEB tarafından belirlenen eğitime tam katılım gösterilmesi gerekmektedir.

Makine teçhizat desteğinin miktarı en fazla 300 bin Türk Lirası olup bu destek %75 – 90 oranında geri ödemesiz (hibe) olarak belirlenmiştir. Desteği almak isteyen ileri girişimciler başvurularını KOSGEB’e sunmaları gerekmektedir.

Makine ve Teçhizat Desteği

Program için geri ödemesiz devlet desteği sağlanmaktadır. Bu destek KOSGEB tarafından verilmekte olup ileri girişimciler bireysel başvuru yapabilmektedir. Başvurular KOSGEB’e yapılmaktadır ve hibe desteğinden faydalanabilmek için iş planının hazırlanması gerekmektedir. KOSGEB Müdürlüğü’ne yapılan başvuruların değerlendirilmesinin ardından başvuru sahibi projesini sunabileceği kurula davet edilmektedir. Ardından e-posta ve SMS aracılığı ile sonuç bildirimi yapılmaktadır.

 

Makine Teçhizat Desteği Özellikleri

Makine teçhizat desteği vatandaşların açacağı iş yerlerine gerçekleştirecekleri üretim ile bağlantılı ekipman ve yazılım alabilmeleri için verilen bir hibe desteğidir. İş planı sonrası girişimci tarafından finanse edilen makine, teçhizat ve yazılım üzerinden ibra usulü ile alınan bu destek %75 oranındadır. Yerli Malı Belgesi olan makine ve teçhizat alındığı takdirde bu destek %90’a kadar çıkabilmektedir. KOSGEB Müdürlüğü’ne yapılan başvuru eğer olumlu sonuçlanır ise başvuru sahibi hibeyi alabilmektedir. Makine teçhizat desteğinin özelliklerini şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 • Her işletmeye ayrı ayrı hibe verilmektedir.
 • Vergi Levhanızdaki 6 haneli Ana Faaliyet Kodu olan NACE kodunuz üzerinden belirlenen teknoloji düzeyinize göre destek üst limitleri belirlenmektedir.
 • Verilen hibe miktarı üst limiti, teknoloji düzeyine göre değişiklik göstermekte olup en fazla 300 bin Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 • Geri ödemesiz bir destektir.
 • İleri girişimciye %75 – %90 oranında verilmektedir.

Program Şartları 

Makine teçhizat desteği şartları bulunmakta olup bu şartlara uyum sağlamayan kişilerin başvuruları ret cevabı alacaktır. Makine teçhizat desteği KOSGEB tarafından geri ödemesi olarak verilmektedir ve üst limiti 300 bin Türk Lirası’dır. İstenen şartları şu şekilde açıklamamız mümkündür;

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • KOSGEB’in daha önce girişimcilik desteklerinden faydalanmamış olmak,
 • KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birinde faaliyet göstermek,
 • KOSGEB’e kaydolmak,
 • İş planı yapabilmek ve sunabilmek,
 • Özgün iş planı hazırlayabilmek,
 • KOSGEB’den yasaklanmamış olmak istenen şartlar arasına bulunmaktadır.

Bu şartları yerine getiren kişilere makine-teçhizat ve yazılım desteği başvuru hakkı verilmektedir.

Ayrıca araştırma geliştirme faaliyeti sonucu prototip, numune (beta sürüm yazılım dahil) ortaya çıkarabilecek AR-GE girişimcileri içinde makine, teçhizat desteği bulunmaktadır. Yukarıda açıklanan konu ve AR-GE Girişimcilik hakkında daha fazla bilgi için:

Ayrıca Kontrol Edin

TÜBİTAK TEYDEB 1501 ve 1507 2024 yılı 2. Çağrıları Açıldı

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu); Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ölçeğindeki kuruluşların …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024