Çarşamba , 17 Ağustos 2022

7 Adımda KOSGEB Tekstil Desteği Nasıl Alınır ?

7 Adımda KOSGEB Tekstil Desteği Nasıl Alınır ? KOSGEB 2020 yılı itibariyle Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında tekstil sektörünü hibe ile desteklemeye devam ediyor. Tekstil sektörü bir çok farklı alt faaliyet kolunu da barındırıyor. Örnek olarak;

  • 47.71.04 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer dış giyim perakende satışı,
  • 47.71.05 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda iç giyim ve çorap perakende ticareti,
  • 14.13.04 Dış giyim eşyası imalatı,
  • 13.92.04 Tekstilden yer bezi, bulaşık bezi, toz bezi vb. temizlik bezleri imalatı

7 Adımda KOSGEB Tekstil Desteği fark ettiğiniz üzere tanımlar satışı (ticareti) veya imalata olarak iki gruba ayırıyor. Satışa yönelik tekstil işletmeleri malesef Makine, Techizat ve Yazılım Desteği’nden faydalanamıyor. KOSGEB’in hangi faaliyet kodlarına Makine, Techizat ve Yazılım Desteği verdiğini aşağıda bulunan formumuzu doldurarak öğrenebilirsiniz.

1. Adım KOSGEB Girişimcilik Eğitimi

Girişimcilik Eğitimini artık online olarak alabiliyorsunuz. Herhangi bir yere gitmeden KOSGEB sistemi üzerinden videoları izleyip sorulara doğru cevapları vermeniz yeterli olacaktır. Sizin için hazırladığımız videoda örnek olarak görebilirsiniz. Unutmayın Makine, Techizat ve Yazılım Desteği’nden faydalanmak istiyorsanız eğitimin ileri modülünü de tamamlamanız gerekmektedir 🙂

2. Adım Artık İşletmenizi Açma Zamanı

7 Adımda KOSGEB Tekstil Desteği

İşletmenizi açmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut. Örnek olarak; belirlediğiniz NACE kodunun KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında olması gerekmektedir. Diğer önemli husus ise şirket statünüz ile ilgili. Şirket statünüzün Türk Ticaret Kanununda tanımlı statülerde olması gerekmektedir. Örneğin şahıs, limited, anonim türündeki işletmeler desteklenmektedir. Buna karşın adi ortaklık Türk Ticaret Kanununda tanımlı olmadığı için KOSGEB tarafından desteklenmemektedir.

3. Adım Makine Techizat ve Yazılımları Satın Alma

kosgeb tekstil
Vergi levhanızın düzenlendiği tarihten sonraki tarihte üretime yönelik alacağınız makine, techizat ve yazılımların destekleneceğini unutmayınız. Yapacağınız ödemeler mutlaka banka aracılığıyla ve işletme hesabınızdan yapılmalıdır.

4. Adım Artık KOSGEB Macerası Başlıyor

7 Adımda KOSGEB Tekstil Desteği
Vergi levhanız düzenlendikten sonra KOSGEB’e kayıt olabilirsiniz. Sistem üzerinden size uzman atanacaktır. Daha sonra beyannamenizi onaylamanız gerekmektedir. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra “İleri Girişimci Destek Programı Başvurusu” menüsünden devam edebilirsiniz.

5. Adım İşPlanı (Proje) Hazırlamak

KOSGEB proje yazmak

Bütün KOSGEB sürecinin asıl kilit noktası tam olarak burası 🙂 İşPlanızı hazırlamak tahmin ettiğiniz kadar kolay olmayabilir. İşPlanınızda yapacaklarınızdan bahsedebilirsiniz. Lütfen hayallerinize yer vermeyin 🙂

6. Adım Kurul is Coming!


İşPlanınız onaylandıktan sonra sizi bekleyen son parkur: Kurul. KOSGEB yetkililerinin bulunduğu bir gruba işletmenizin mevcut durumu ve sektör bilginiz gibi konularda sunum yapmanız gerekmektedir. Bütün sürecin puanlanmasında kurul aşaması %60 oranında etkilidir.

7. Adım Ödeme Talepleri
7 Adımda KOSGEB Tekstil Desteği

Tebrikler, bu aşamaya gelmeniz demek kurulu başarı ile atlattığınızı gösterir, alkışlıyoruz. Unutmayın başka bir devlet kurumuna borcunuz varsa eğer KOSGEB ödemeyi öncelikle o kurumlara yapacaktır kalan tutarı size verecektir.

Bu 7 adımlık yolda profesyonellerle yürümek için;

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB Başkanı KURT: Destek Bütçelerini Artıracağız

İşletmelere birçok farklı alanda önemli destek sunan KOSGEB, katma değerli üretime yönelik adımlarını sürdürüyor. Ar-Ge …