Salı , 16 Ağustos 2022

KOSGEB Market Açma Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Market Açma Desteği Nasıl Alınır? 2020 Yılı

KOSGEB Market Açma Desteği Nasıl Alınır? Market açmak için KOSGEB desteği çağın ilerlemesi ve bakkalcılık faaliyetlerinin durma noktasına gelmesi ile daha fazla önem taşıyan bir hale gelmiştir.

Market açmak için KOSGEB desteği çağın ilerlemesi ve içinde bulunduğumuz olağanüstü günler göz önüne alındığında daha fazla önem taşıyan bir hale gelmiştir.

KOSGEB Market Açma Desteği ile Neler Yapılabilir?

Market açmak maliyeti yüksek olduğundan marketçilik sektörünün desteklenmesi son derece önemli bir hal almıştır. Bu destekten faydalanan kişiler ülke genelinde istedikleri yerlerde süper market ve hiper marketler açabilmektedirler. Hatta şarküteri açmak için KOSGEB desteğinden faydalanabilirler. KOSGEB genç veya yeni girişimcilere 60.000 TL’ye kadar hibe ve 70.000 TL.’ye kadar da kredi olmak üzere toplamda 130.000 TL yeni iş kurulumu desteği vermekte.
Bu sayede global firmalar yerine şahıs marketi sahibi kişilerin işleri de devlet tarafından desteklenmiş olur. Yerel markalar desteklenerek, ekonomiye katkı sağlanmış olur.

Market açma NACE kodu: 47.11.0x olarak tanımlanmıştır. Ancak burada unutulmaması gereken KOSGEB’in destek vermek için iyi bir iş planı hazırlanması ve KOSGEB’in verdiği girişimcilik eğitimlerini tamamlamış olmayı şart olarak koştuğu.

KOSGEB Market Açma Desteği için Eğitim Başvuruları 

 • KOSGEB’den devlet desteği almak isteyenlerin yapması gereken ilk şey KOSGEB’in girişimcilik kurslarına başvuru yapmaktır.
 • Bu başvurular internet adresi üzerinden alındığından kişiler her yerden başvurularını yapabilmektedirler. Başvurular tamamen ücretsiz olarak yapılır.
 • Başvurusu ücretsiz olarak tamamlanan kurslara da katılım ücretsizdir.
 • Katılımı zorunlu olan bu kurslara Türkiye’nin neresinde olursanız olun her ilden katılarak eğitim alabilirsiniz.

Eğitim başvuru kılavuzu için tıklayınız.

KOSGEB Market Açma Desteği Nasıl Alınır? 2020 Yılı

KOSGEB Market Açma Desteği Kapsamı Nedir?

Market açmak için NACE kodu Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Geleneksel Girişimcilik kapsamında olduğundan KOSGEB tarafından 10.000 TL’ye kadar Kuruluş Desteği 5.000 TL’ye kadar Sertifika Desteği v iki sene boyunca sene sonlarında yatan SGK prim gün sayısına göre de toplamda 50.000 TL’ye kadar Performans Desteği alınabilmekte. Ancak burada unutulmaması gereken bu rakamların desteğin üst sınırı olduğu ve sunulan projeye göre verilecek hibe miktarının en fazla 60.000 TL ile sınırlı olmak üzere KOSGEB tarafından belirleneceği. Bunun yanında iş planınızın onayı sonrası 3 yıl içinde bankalar aracılığıyla alabileceğiniz ve faizi KOSGEB tarafından desteklenen 70.000 TL‘ye kadar Kredi Desteği de bulunmaktadır.

Ayrıca Marketinizde çalışacak olan yöneticilerin -5 personel istihdamı sonrası- aylık maaşlarının ödenmesi için KOSGEB ve 10 kişiye kadar 1 kişi olmak üzere İŞKUR’dan da sigorta prim desteği alabilirsiniz.

KOSGEB Market Açma Desteğini Kimler Alabilir?

 • Türkiye’nin her yerinden başvuru yapılabilir.
 • Başvuru yapan kişilerin başvuru için okur yazar olmaları gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin en aşağı 18 yaşında olmaları gerekmektedir.
 • Başvurular için üst yaş sınırı bulunmamaktadır.
 • FETÖ ve PKK gibi terör örgütü faaliyetlerinde yer alan kişiler bu destekten faydalanamazlar.
 • KOSGEB’e mutlaka bir iş planı sunulmalıdır.
 • Geçtiğimiz 3 yılda vergi levhası sahibi olmamış yani şahıs şirketi sahibi olmamış veya bir şirkettte %30’dan fazla ortaklık hissesi olmamış olması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.
 • Yüz kızartıcı suçlarda kaydınızın olmaması ve hüküm giymiş olmamanız gerekmektedir.
 • Son olarak daha önce KOSGEB Girişimcilik Desteği’nden faydalanmamış olması gerekmektedir.

Yukarıda yer alan bu şartları yerine getiriyor iseniz, başvuru işleminizi aşağıda form aracılığıyla yapabilir ve başvuru durumunuzu takip edebilirsiniz. Bir işletme kurup, işPlanı ile başvuru yapmadan önce girişimcilik eğitiminin tamamlanmış olması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var.

Programla ilgili detaylı bilgi almak ve/veya iş planınızı birlikte hazırlamak için:

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB Başkanı KURT: Destek Bütçelerini Artıracağız

İşletmelere birçok farklı alanda önemli destek sunan KOSGEB, katma değerli üretime yönelik adımlarını sürdürüyor. Ar-Ge …