Pazar , 26 Mayıs 2024

KOSGEB Manav Açma Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Manav Açma Desteği Nasıl Alınır? 2020 Yılı

KOSGEB Manav Açma Desteği Nasıl Alınır? Manav açmak için KOSGEB desteği 2021 yılında özellikle içinde bulunduğumuz olağanüstü günler göz önüne alındığında daha fazla önem taşıyan bir hale gelmiştir.

Her türlü meyve sebzenin toplu olarak bir arada satıldığı işyerlerine manav demekteyiz. Manavlar eskiden çok iyi iş yapar ve çok para kazanırlardı. Ancak büyük market zincirleri ve kapitalizm şartları zorladı ve iyi para kazanmak istiyorsanız gerçekten bu işi iyi bilmeli ve iyi bir gözlemci olmalısınız. Bir manav para kazanmak istiyorsa o işe gerçekten hâkim olmalıdır. Ticarette asılı bir kural olan para satarken değil alırken kazanılır kuralı asla unutmamalıdır. Fakat taze sebze ve meyveye ulaşmak içinde bulunduğumuz olağanüstü günler göz önüne alındığında özellikle evlere servis hizmeti veren manavlar bu denklemi tersine çevirmiş ve daha fazla öne çıkmaya başlamıştır.

KOSGEB Manav Açma Desteği ile Neler Yapılabilir?

Manav açmanın desteklenmesi özellikle bugünlerde son derece önemli bir hal almıştır. Bu destekten faydalanan kişiler ülke genelinde istedikleri yerlerde manav açabilmek için KOSGEB desteğinden faydalanabilirler. KOSGEB genç veya yeni girişimcilere 60.000 TL’ye kadar hibe ve 70.000 TL.’ye kadar da kredi olmak üzere toplamda 130.000 TL yeni iş kurulumu desteği vermekte.
Bir manav dükkânı açmak için gerekli sermaye 100.000 TL civarındadır. Bu miktar orta üstü bir manav için fazlasıyla yeterlidir. Verilen destek ile yerel işletmeler desteklenerek, ekonomiye katkı sağlanmış olur.

Manav açmak için gerekli NACE kodu: 47.21.01 olarak tanımlanmıştır. Ancak burada unutulmaması gereken KOSGEB’in destek vermek için iyi bir iş planı hazırlanması ve KOSGEB’in verdiği girişimcilik eğitimlerini tamamlamış olmayı şart olarak koştuğu.

KOSGEB Manav Açma Desteği için Eğitim Başvuruları 

 • KOSGEB’den devlet desteği almak isteyenlerin yapması gereken ilk şey KOSGEB’in girişimcilik kurslarına başvuru yapmaktır.
 • Bu başvurular internet adresi üzerinden alındığından kişiler her yerden başvurularını yapabilmektedirler. Başvurular tamamen ücretsiz olarak yapılır.
 • Başvurusu ücretsiz olarak tamamlanan kurslara da katılım ücretsizdir.
 • Katılımı zorunlu olan bu kurslara Türkiye’nin neresinde olursanız olun her ilden katılarak eğitim alabilirsiniz.

Eğitim başvuru kılavuzu için tıklayınız.

KOSGEB Manav Açma Desteği Nasıl Alınır? 2020 Yılı

KOSGEB Manav Açma Desteği Kapsamı Nedir?

Manav açmak için NACE kodu Girişimciliği Geliştirme Destek Programı Geleneksel Girişimcilik kapsamında olduğundan 2021 yılında KOSGEB tarafından 10.000 TL’ye kadar Kuruluş Desteği 5.000 TL’ye kadar Sertifika Desteği v iki sene boyunca sene sonlarında yatan SGK prim gün sayısına göre de toplamda 50.000 TL’ye kadar Performans Desteği alınabilmekte. Ancak burada unutulmaması gereken bu rakamların desteğin üst sınırı olduğu ve sunulan projeye göre verilecek hibe miktarının en fazla 60.000 TL ile sınırlı olmak üzere KOSGEB tarafından belirleneceği. Bunun yanında iş planınızın onayı sonrası 3 yıl içinde bankalar aracılığıyla alabileceğiniz ve faizi KOSGEB tarafından desteklenen 70.000 TL‘ye kadar Kredi Desteği de bulunmaktadır.

Ayrıca manavınızda çalışacak olan yöneticilerin -5 personel istihdamı sonrası- aylık maaşlarının ödenmesi için KOSGEB ve 10 kişiye kadar 1 kişi olmak üzere İŞKUR’dan da sigorta prim desteği alabilirsiniz.

KOSGEB Manav Açma Desteğini Kimler Alabilir?

 • Türkiye’nin her yerinden başvuru yapılabilir.
 • Başvuru yapan kişilerin başvuru için okur yazar olmaları gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişilerin en aşağı 18 yaşında olmaları gerekmektedir.
 • Başvurular için üst yaş sınırı bulunmamaktadır.
 • FETÖ ve PKK gibi terör örgütü faaliyetlerinde yer alan kişiler bu destekten faydalanamazlar.
 • KOSGEB’e mutlaka bir iş planı sunulmalıdır.
 • Geçtiğimiz 3 yılda vergi levhası sahibi olmamış yani şahıs şirketi sahibi olmamış veya bir şirkettte %30’dan fazla ortaklık hissesi olmamış olması gerekmektedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.
 • Yüz kızartıcı suçlarda kaydınızın olmaması ve hüküm giymiş olmamanız gerekmektedir.
 • Son olarak daha önce KOSGEB Girişimcilik Desteği’nden faydalanmamış olması gerekmektedir.

Yukarıda yer alan bu şartları yerine getiriyor iseniz, başvuru işleminizi aşağıdaki formumuz aracılığıyla yapabilir ve başvuru durumunuzu takip edebilirsiniz. Bir işletme kurup, işPlanı ile başvuru yapmadan önce girişimcilik eğitiminin tamamlanmış olması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var.

Programla ilgili detaylı bilgi almak ve/veya iş planınızı birlikte hazırlamak için:

Ayrıca Kontrol Edin

Ticaret Bakanlığı 2024 yılı Destek Üst Limitleri ve Hedef Ülkeler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR, Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen destek programları üst limitlerinin …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024