Cuma , 20 Mayıs 2022

Kosgeb Faizsiz Kredi Destek Çerçevesini Değiştiriyor

Kosgeb Faizsiz Kredi Destek Çerçevesini Değiştiriyor
Kosgeb Faizsiz Kredi Destek Çerçevesini Değiştiriyor KOSGEB Başkanı Uzkurt, Türkiye’nin gelecek hadefleri ve kalkınma planları konusunda KOSGEB’in belirlediği yol haritası konusunda açıklamalar yaptı.

Kosgeb Faizsiz Kredi Destek Çerçevesini Değiştiriyor Çünkü

AA Muhabiri’ne konuşan, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı Cevahir Bozkurt; önümüzdeki dönemde yerli ve milli üretime daha ciddi ve yüksek miktarlarda deskek verileceğini belirtti. Uzkurt ayrıca, KOBİ’lerin ölçeklerini büyütecek, rekabetçi yapılarını artıracak destek programları açacaklarını, kobilerin uluslararası pazarlara açılması ve katma değeri yüksek ürünler üretmeleri yönünde destekler ve teşvikler vereceklerini belirtti.

Strajik Ürün Destek Programı’nı örnek veren Uzkurt şunları ekledi, yerli üretimden daha fazla ithal olarak piyasada bulunan orta ve yüksek teknoloji ürünlerini üretmeye yönelik prolere destek verdiklerini belirtti.

Yeni Dönem İçerikleri

Kosgeb Faizsiz Kredi Destek Çerçevesini Değiştiriyor yeni dönemde bizi bekleyen şeyler için Cevahir Bozkurt; KOBİ’ler için yeni finansman modellerinin olacağını belirterek; “Burada şüphesiz KOSGEB olarak bizim proje bazlı desteklerimizin dışında belli dönemlerde, ihtiyaç duymaları halinde bankalardan kullandıkları kredinin faizini karşılamak yönünde bir finansman yöntemimiz vardı. Yeni dönemde bu modeli tamamen değiştiriyoruz. Yeni dönemde her bir KOBİ’nin; çerçevesini KOSGEB’in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini biz KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız.

KOBİ’lerimizi, hangi sektörde olduklarına, proje bazlı üretim yapıp yapmadıklarına, yeni girişimci olup olmadıklarına göre belli kategorilere ayırdık. Bu kategorilerde 100 bin liradan 500 bin liraya kadar her bir KOBİ’mizin bir kredi limiti olacak. Bu kredi işletme kredisi, yatırım kredisi, makine teçhizat kredisi olabilir. Bu kredileri bizim çizdiğimiz çerçevede bankalardan kullandıkları takdirde biz hiçbir çağrıya çıkmaksızın yıl içinde KOBİ’miz ne zaman kullanırsa; kredisinin faizini biz banka ile anlaşarak otomatik olarak karşılayacağız. Bundan sonraki dönemde aslında her bir KOBİ’nin KOSGEB’den faizi karşılanmak üzere bir kredi limiti olacak.” dedi.

Şu anda modelin uygulanması için bankalarla çalışmanın sürdüğünü ve mevzuat hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Uzkurt, çalışmayı birkaç ay içinde uygulamaya koyacaklarını belirtti.

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB Hızlı Destek Programı’nda Personel Sayısı Artışı

Üst Limitlerle Sınırlı İşletmeler, bağlı oldukları KOSGEB il müdürlüğünden temin edebilecekleri dilekçe örneğini doldurup müdürlüğe …