Çarşamba , 24 Temmuz 2024

Kosgeb Büyük Değişim Geçiriyor

Kosgeb Büyük Değişim Geçiriyor

Kosgeb Büyük Değişim Geçiriyor. KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir UZKURT, basına verdiği röportajda yeniden yapılandıklarını belirterek, KOSGEB’in yeni yaklaşımı ve yeni destekler hakkında detaylı bilgi verdi. UZKURT’un açıklamalarına göre; KOSGEB yeni dönemde KOBİ’leri yeni destekler, mentorluk ve rating sistemi ile daha etkili destekleyecek, bir “KOBİ Ekosistemi” oluşturarak; firmaların KOBİ ölçeğinden çıkarak “mezun olmasını” sağlayacak.

Yeni KOSGEB vizyonu kapsamında KOSGEB’in yeni yol haritası;

 1. Cari açığı azaltacak ürün üretenler desteklenecek,
 2. Yüksek teknolojinin yerli ve milli KOBİ’ler vasıtasıyla tabana yayılması amaçlanacak,
 3. Katma değer üreten firmalar KOBİ kapsamına alınacak,
 4. Bölgesel ve sektörel işletmeye özgü destek modeli uygulanacak,
 5. KOBİ’ler için yetkinlik değerlendirme sistemi kurulacak,
 6. KOBİ rehberliği ve teknik danışmanlık sistemi oluşturulacak,
 7. Büyük işletmelerle-küçük işletmeler arasında işbirliği teşvik edilecek,
 8. Yeni finansman modelinde kredilendirme puanlamaya göre yapılacak,
 9. Mevcut destek programları ihtiyaca göre revize edilecek,
 10. Vatandaşa verilen hizmetler bürokrasiden arındırılacak.

Mevzuatların tamamlanmak üzere olduğunu belirten UZKURT’un açıklamalarına göre KOSGEB’deki büyük değişimin başlıkları şunlar:

 • KOBİ tanımı değişiyor

Geçerli olan tanımda Ciroya bağlı olarak yapılan KOBİ tanımında yıllık cirosu 40 milyon TL.’nin üstünde olan firmalar KOBİ sayılmıyor. UZKURT, Hazine, Maliye ve Kalkınma Bakanlıkları’yla görüşüldüğünü, KOBİ üst sınırının 125 milyon liraya çıkarılacağını belirtti. Bu değişiklikle 8846 firma büyük işletme sınıfından KOBİ sınıfına geçecek.

 • Girişimcilik programı tamamen değişiyor

Yeni KOSGEB, imalat sektörüne daha çok destek verecek. Üst limiti 360 bin liraya kadar çıkabilen girişimcilik desteğinde artık sektörünüzün teknoloji düzeyi önem taşıyor. Girişimciliğe verilecek 3 ayrı teşvik yüksek teknoloji sektörlerde 360 bin TL.’ye kadar yükselebilirken düşük teknolojili imalat sektöründe 160 bin lira ile başlayacak. UZKURT, her ilin ekonomik paydaşları ile görüşüldüğünü, yeni KOSGEB vizyonu için desteklenecek sektörlerin belirlendiğini belirterek “Her ilde farklı sektörlerde destek çağrısına çıkacağız. Biraz daha sektöre, bölgeye, kente ve firmaya özgü destek programları kurgulayacağız.” dedi.

 • İşletmeler kapsamlı olarak takip edilecek

KOBİ Yetkinlik Değerlendirme Sistemi oluşturulduğunu belirten UZKURT, KOBİ’lerin finansal, operasyonel yetkinlik, üretim altyapısı, kapasitesi, teknoloji yeteneği, dağıtım-pazarlama-ihracat ağı gibi çok boyutlu olarak değerlendirileceğini bildirdi. Böylece işletmeleri sadece beyana dayalı olarak değil, sahada takip ederek, ölçeklerinin büyümesini ve büyük firma olarak -kendi deyimiyle- mezun olmaları sağlanacak.

 • KOBİ Rehberleri ve Danışmanlık Sistemi geliyor

“Çantacı projecilerin” ortadan kalkacağını belirten UZKURT, KOSGEB tarafından akredite edilmiş belli bir piyasa tecrübesi olan kişilerin rehberlik edeceği bir sistem kurduklarını ekledi. KOSGEB ile firma arasında arayüz görevi yapan, raporlarının bağlayıcı olduğu, firmaları yerinde analiz eden, projelerini yönetebilen danışmanların olacağını açıkladı.

 • “Yerli, Milli, Yüksek Teknolojili”

UZKURT: “Kabiliyeti yüksek ancak biraz profesyonellikten uzak KOBİ’ler var. Bunlara odaklanarak ithal ettiğimiz ürünleri Türkiye’de yerli ve milli KOBİ’ler tarafından üretilmesini sağlayacak bir başlık açtık. KOSGEB tarihinde ilktir. İthal ürünü yerli üretmek isteyen olursa, 5 milyon TL.’ye kadar üretim ve yatırım desteği vereceğiz.” dedi.

Hazırlıkların hızla tamamlandığını belirten UZKURT, önümüzdeki günlerde yeni açıklamalar yapacak.

Kosgeb Büyük Değişim Geçiriyor KAYNAK: KOSGEB

Ayrıca Kontrol Edin

FOSTER İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı İkinci Teklif Çağrısı

İlk hibe desteği çağrısı büyük ilgi gören FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı kapsamında …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024