Salı , 16 Nisan 2024

Kobiler için Alacak Sigortası geliyor

 

Kobiler için Alacak Sigortası geliyor

Kobiler için Alacak Sigortası geliyor. Kobi ölçeğindeki şirketler, iç piyasada sattıkları malın bedelini tahsil edememe riskine karşı Alacak Sigortası ile sigortalanabilecek.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Şimşek, “Örneğin ortalama cirosu 10 milyon lira olan yüzde 5 kar marjı ile satış yapan bir KOBİ’nin, 20 bin lira tutarında bir faturayı tahsil edemediğinde, zararını kurtarmak için 400 bin liralık satış yapması gerekmektedir. Ya da aynı KOBİ için en büyük müşteri riskinin 1 milyon lira olduğunu varsayarsak, bu tek müşterinin borcunu ödememesi bile KOBİ’nin bir yıl içerisinde elde etmeyi umduğu kardan çok daha büyük zararla karşılaşmasına neden olabilmektedir” dedi.

Türkiye’de bu kapsamda 3 şirketin faaliyet gösterdiğini belirten Şimşek’in açıklamalarına göre, şu anda büyük şirketlerce uygulanan Kobiler için alacak sigortası nı KOBİ’lerin de kullanabileceği şekilde düzenleyecek değişiklik Bakanlar Kurulu’na gönderildi. İleride ihracat yapan işletmeleri de kapsayacak olan uygulamayı Hazine tarafından Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi adı altında kurulacak Alacak Sigortaları Havuzu’na ödenecek prim miktarlarını hazine belirleyecek,
2013 yılında sigortacılık mevzuatında yapılan değişiklik bu oluşuma imkan tanıyor, bakanlar kurulu kararı yeterli.

KOSGEB’den kredi alan işletmeler için alacak sigortasının zorunlu olması bekleniyor.

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre,  “Alacak Sigortaları Havuzunun işleyişi için iki seçenek var. Bundan sonrası biraz teknik ama en basit şekliyle anlatayım. Birinci seçenek; sigortayı, şirketler satacak, topladıkları primin belli miktarını havuza devredecek, hasar yönetimini de yine şirketler yapacak. Hasar ödeme tarafına gelince; Hazine, hasar için belirli bir limit belirleyecek, bu limite kadar olan hasarları sigorta şirketleri ödeyecek, hasar bu limitin üzerine çıkarsa, üzerini Hazine karşılayacak. İkinci seçenek ise, TARSİM gibi hasar dahil sigortanın tüm işleyişini havuz yürütecek, sigorta şirketleri ise aracı gibi havuzun poliçelerini satacak. Hasarlar havuzdan ödenecek, belirli limitin üzerine çıkarsa da üzerini Hazine karşılayacak. İşte, devlet destekli alacak sigortası modeli bu. Model Bakanlar Kurulu sonrası netleşecek.” Kararın 24 Haziran seçimlerinden önce açıklanması bekleniyor.

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB 2024-2028 yılı Stratejik Planı ile destekleri açıklandı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işletmelere yönelik çeşitli destekler …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?