Çarşamba , 18 Mayıs 2022

Kobigel 2018 Rekabet Gücünü Geliştirme Konusunda Sona Geliniyor!

 

Kobigel 2018 Rekabet Gücünü Geliştirme Konusunda Sona Geliniyor!

Kobigel 2018 Rekabet Gücünü Geliştirme Konusunda Sona Geliniyor!

KOSGEB KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı 2018-01 Proje Teklif Çağrısı

 

KOSGEB tarafından dördüncüsü uygulanacak olan, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Gelişim Destek Programı (KOBİGEL), 2018 yılı ilk çağrısı için destek vereceği konular ve başvuru esasları, 20 Nisan Cuma günü, Ankara’da Kobi Zirvesi sırasında, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir UZKURT tarafından açıklandı.

UZKURT “Yeni KOSGEB’in yeni vizyonu, çağı yakalayan, sanayi 4.0’ı kavrayan, teknolojiyi baş tacı eden bir bakış açısının özetidir. Bu çerçevede bizim en büyük çabamız kobilerimizi yüksek teknoloji ve katma değerle buluşturmaktır.” dedi.

2018 yılı için KOBİGEL kapsamında, ticari kimliğe haiz işletmelere, 300 bin TL.’si geri ödemesiz (hibe) olmak üzere 1 milyon TL’ye kadar kredi verilecek.

Çağrı kapsamında; bulunduğu ildeki faaliyeti ekteki “İller Bazında Başvuru Yapabilecek İmalat Sanayi Sektörleri Matrisi”ne uygun olan imalat sanayi işletmeleri ve tüm illerdeki yazılım işletmeleri, çalıştaylarda katılımcılar tarafından “rekabet gücünün geliştirilmesi” genel teması ile ilişkilendirilen aşağıdaki stratejilerden biri veya birkaçını birlikte içeren proje sunabilecek.

Kobigel 2018 Stratejiler:

  1. Üretimde maliyet düşürme ve/veya verimliliği arttırma amaçlı makine – teçhizat edinimi ve devreye alma,
  2. Ürün kalitesini ve / veya katma değerini arttırmaya yönelik faaliyetler,
  3. Ölçüm – analiz altyapısını iyileştirme,
  4. Pazarlama etkinliğini geliştirme,
  5. İhracat kapasitesini arttırma,
  6. Veri madenciliği, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zeka, ERP/ MRP, CAD / CAM, akıllı uygulamalar, bilgi güvenliği, robot ve otomasyon yazılımları, bilgisayar oyunları (mobil oyun dahil)

İşletmeler bu stratejilerden biri yada birkaçını kullanarak proje kurgulayabilecekler. Yazılım işletmeleri için 6 numaralı strateji zorunlu, diğerleri seçenektir.

Kobigel 2018 Rekabet Gücünü Geliştirme ile Çağrıya iştirak edecek işletmelerin, Kobigel 2018 proje formlarını 24 Nisan – 22 Haziran tarihleri arasında KOSGEB elektronik başvuru sistemine kayıt edilmesi gerekiyor.

  • KOBİGEL Destek Programı hakkında genel bilgi için tıklayın.
  • KOBİGEL Destek Programı 2018-01 çağrısını detaylı incelemek için tıklayın.
  • KOBİGEL Destek Programına sıkça sorulan sorular için tıklayın.
  • KOBİGEL Destek programı ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

KOBİGEL 2018-01 Ön Değerlendirme Testi

Bu test; KOBİGEL Destek Programı 2018-01 çağrısına başvurma hakkınız olup olmadığını ölçer. Çağrıya başvurabilmek için hangi şehirde ve hangi sektörde olduğunuz önem arz ettiğinden, yanıtlarınız ekibimiz tarafından incelenerek size kısa sürede dönüş yapılacak. Hibe Destek uzmanları tarafından 2018-01 çağrısına özel olarak hazırlanmıştır.

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB Hızlı Destek Programı’nda Personel Sayısı Artışı

Üst Limitlerle Sınırlı İşletmeler, bağlı oldukları KOSGEB il müdürlüğünden temin edebilecekleri dilekçe örneğini doldurup müdürlüğe …