Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Kobi Kapsamı Genişledi !

Kobi kapsamı genişledi !

 

Kobi kapsamı genişledi ! Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için 24 Haziran’da Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik kapsamında Kobi tanımı genişleyerek yıllık cirosu 40.000.000₺’dan 125.000.000₺’ye yükseldi.

Kobi Kapsamı Genişledi Yeni tanıma göre işletmeler aşağıdaki ölçütlere göre değerlendirilecek.

– Mikro işletme: 10 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 3 milyon lirayı aşmayan işletmeler.
– Küçük işletme: 50 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 25 milyon lirayı aşmayan işletmeler.
– Orta büyüklükteki işletme: 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 125 milyon lirayı aşmayan işletmeler.

24 Haziran 2018 tarihinden bu ölçütlere göre KOBİ olan işletmeler KOSGEB desteklerinden yararlanabilecekler. Yeni tanıma göre büyük işletme sınıfından KOBİ sınıfına giren işletmelerin Kredi Garanti Fonu kefalet limitleri ise 2018 yılı sonuna kadar devam edecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan 2018/11828 sayılı karar için tıklayın.

İşletmenizin büyüklüğünü öğrenmek için aşağıdaki testi çözün.

KOBİ miyim?

Bu form 24 Haziran 2018’de değişen tanımlamaya göre işletmenizin büyüklüğünü ve teknoloji düzeyini belirlemek için hibedestek.com.tr uzmanları tarafından hazırlanmıştır.

 

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB Başkanı KURT: Destek Bütçelerini Artıracağız

İşletmelere birçok farklı alanda önemli destek sunan KOSGEB, katma değerli üretime yönelik adımlarını sürdürüyor. Ar-Ge …