Pazar , 3 Aralık 2023

Kayıtdışı İstihdamın Azaltılması Projesi

Kayıtdışı İstihdamın Azaltılması Projesi

Kayıtdışı İstihdamın Azaltılması Projesi. Ankara Sanayi Odası, İstanbul Sanayi Odası ve Adana Sanayi Odası olmak üzere 3 Sanayi Odasının ortak yürüttükleri ve AB tarafından desteklenen “Kayıtdışı İstihdam Azaltılması Projesi” başladı.

 

Projede, çalışan ve işveren farkındalıklarının arttırılması ve kayıt dışı çalışma ile mücadele yöntemleri konusunda çalışılıyor.  Çalışanın da işverenin de mutlu olacağı iş koşulları üzerinde tarafların fikri alınıyor.

 

Ankara, İstanbul ve Adana’da 1500 kişi ile gerçekleştirilen işçi-işveren anketleri ile sahanın nabzı tutuluyor, mevcut durum analizleri yapılıyor. Adana ve Ankara’da tamamlanan anketlerden sonra şimdi de İstanbul’da işçi-işveren anketleri gerçekleştiriliyor. Anket sonuçlarına göre öncelikli sorunlar ve bunların çözüm önerileri üzerinde çalışılacak.

 

Proje kapsamında ayrıca; işveren-çalışan eğitimlerinin yanı sıra ilgili kurum ve kuruluşların da katıldığı çalıştaylar düzenleniyor.  İşçi-işveren (yasal haklar, çalışma hayatı vb. konularda) bilgilendirme toplantıları yapılıyor.

 

Kayıtdışı İstihdamın Azaltılması Hedef Gruplar

  • Kayıt dışı istihdam edilenler ve bunların bakmakla yükümlü olduğu yakınları,
  • Eğitim seviyesi düşük çalışanlar,
  • Riskli işlerde çalışan ve işsiz kalma olasılığı bulunan kişiler,
  • Kayıtlı çalışıp, çalıştığı süreler veya ücretleri eksik bildirilenler,
  • İşverenler, işletme sahipleri,
  • Kendi hesabına çalışanlar.

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB: 10 Günde 30 Binden Fazla Başvuru

KOSGEB Başkanı A. Serdar İbrahimcioğlu, deprem bölgesindeki saha ziyaretlerine devam ediyor. Geçen hafta Hatay, Kahramanmaraş, …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?