Salı , 16 Ağustos 2022

Kadın Girişimciler için 2021 Yılında da Destek Veren Kurumlar

Kadın Girişimciler için 2020 Yılında da Destek Veren Kurumlar

Kadın Girişimciler için 2021 Yılında da Destek Veren Kurumlar. Yoğun olarak karşılaştığımız ve en son geçtiğimiz hafta İnegöl/Bursa’dan Hülya Hanım’ın da sorusu üzerine kaleme alma gereği duyduğumuz bu yazımızda Kadın Girişimcilikten söz edeceğiz. Son dönemde kadın girişimcilerin sayısı azımsanmayacak seviyelere ulaştı. Gerek devletin sunduğu kurslar, gerekse farklı dallarda uzmanlaşan kadın girişimciler ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Kurdukları iş yerleri ile işsizliğin azalmasına da olanak sağlayan iş kadınları; başarılarını her alanda kanıtlamaktalar.

Geçmişe göre günümüzde uygulanan pozitif ayrımcılık politikaları sayesinde kadınların iş gücüne kazandırılması ve katkıları artarak devam ediyor. Girişimcilikte biz de varız diyen kadınlar; aldıkları eğitim ve finansal desteklerle ekonomik olarak kendilerini güvence altına alma aşamasından ekonomimizde söz sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar.

Kadın Girişimciler için 2021 Yılında da Destek Ayrılan Bütçe

Geçtiğimiz 5 Yılda Girişimci Kadınlara yalnızca KOSGEB tarafından sağlanan 1 Milyar TL destek; 2021 yıllarında da kendi işini hibe destekleri ile kurmak isteyen ev hanımı, yeni mezun ve iş hayatına atılmak isteyen ve/veya kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlara KOSGEB ve mikro kredi ile bu hayallerine ulaşma olanakları sağlamaya devam ediyor. Bunun yanı sıra yine bazı vakıflar da kadın girişimcileri iş hayatına kazandırmak amacı ile faizsiz geri ödemeli (kredi) ya da yine geri ödemesiz (hibe) olarak destek sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra ise bir çok banka da bayanları var olan işletmelerini büyütmek ya da sıfırdan bir kendi işini kurmalarına vesile olmak amacı ile uzun vadeli ve düşük faizli işletme kredisi vermektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Hükumet, girişimci kadınları kendi işinin patronu yapmak için faizsiz ve uzun vadeli kredi çalışması yürütmekte. Sağlanan destek 15 bin lira tutarında ve 8 yıl vade ile geri ödemeli.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı

Kendi işini kurmak isteyen ve bankadan kredi alamayan girişimci kadınlar için finansal hizmet sağlayan bir kuruluş olarak karşımıza çıkıyor. Tek şartları ise 5 kişiden oluşan bir ekip kurmanız ve 3 gün süren eğitime katılmanız.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

1990 yılında 3624 sayılı Kanun ile kurulan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Başkanlığı (K.O.S.G.E.B.), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde girişimcilere ve KOBİ’lere destek sağlayan bir kuruluş. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında kadınlara özel destek oranı uyguluyor. Şöyle ki KOSGEB tarafından Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında mevcut destek tutarına ilave 5 bin lira kaynak sağlıyor. Bunun yanı sıra Geleneksel Girişimcilik kapsamında bankalar tarafından sağlanan ve faizinin 10 puanının KOSGEB tarafından karşılandığı 50bin liraya kadar olan kredi desteği kadın girişimciler için 70bin lira olarak uygulanmaktadır. Kurum, İşletme Geliştirme Destek Programı altı kırınımlarından Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında istihdam edilen kadınlara da mevcut destek oran veya tutarlarına ek yüzde 20 destek veriyor.

KGF Kadın Girişimci Desteği

Kredi Garanti Fonu (KGF), KOBİ’ler ve KOBİ dışı işletmelere krediye erişim sağlayan bir kuruluş. Kadın girişimci iseniz ve bir iş fikrine dayalı olarak faaliyet gösteriyorsanız kullanmak istediğiniz krediler için size kefalet sağlıyor.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu

Kadın Girişimciler Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde yer alan bir kuruluş. Kadın girişimcilere eğitimler vererek girişimci fikirlerini hayata geçirebilmeleri için onlara destek sağlıyor.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), girişimcilik yoluyla kadının güçlenmesini hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu. Kadın girişimcilerin güçlenmesi için eğitim, rehberlik ve mentorlük desteği vermekte. Aynı zamanda 2007 yılından beri“Türkiye’nin Kadın Girişimci Yarışması” düzenliyorlar. Yarışmanın amacı ise Türkiye’deki kadın girişimci oranının gelişmiş ülkelerdeki kadın girişimci oranlarına yükselmesini sağlamak.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV); dar gelirli kadınların yaşam kalitelerini ve ekonomik durumlarını iyileştirmelerine destek olmak ve yerel kalkınmada liderliklerini güçlendirmek amacıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü. Eğitim, kredi, danışmanlık ve pazarlama desteği vermekte.

Yukarıda açıkladığımız destekler hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki resme tıklayınız:

Ayrıca Kontrol Edin

MARKA Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2021 Yılı Teknik Destek Programı

Programın Amacı ve Öncelikleri MARKA Teknik Destek Programı’nın genel amacı; TR42 Düzey 2 Bölgesi’nde faaliyet …