Cuma , 19 Temmuz 2024

İthal Ürünü Yerli Yapan Kobi Destek

İthal Ürünü Yerli Yapan Kobi Destek 1000 ürün 1000 kobi

İthal Ürünü Yerli Yapan Kobi Destek : 1000 ürün 1000 KOBİ. İthal edilen birçok ürünün yurt içinde de üretilebileceğini dile getiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “İthal ettiğimiz 1000 ürünü, bunu yapabilecek 1000 KOBİ ile eşleştireceğiz” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayide ithalatı azaltıp yerli üretimi ve istihdamı artırmaya yönelik ses getirecek yeni projeyi anlattı. Bakan Özlü, “1000 ürün 1000 KOBİ programı, ithal ettiğimiz 1000 kalem ürünü yerlileştirmeyi esas alan bir proje” dedi. Yerli otomobille ilgili de açıklamalarda bulunan Özlü, bu ay içinde açıklanacak ortak girişim grubunda tek kişi olmayacağını, maksimum 5 kişi olacağını ifade etti.

İthal Ürünü Yerli Yapan Kobi Destek Masraflar Karşılanacak

Milliyet’ten Abdullah Karakuş’un haberine göre, ithal edilen ürünlerin birçoğunun yerli sanayinin üretebileceğini vurgulayan Özlü, “İthal ettiğimiz 1000 ürünü, bunu yapabilecek 1000 KOBİ ile eşleştireceğiz. Bunların bir defaya mahsus masraflarını, tasarlama, geliştirme ve piyasaya sürme masraflarını biz destekleyeceğiz” dedi.

Bakan Özlü, Türkiye’nin ihracatının yüzde 95’ini sanayi ürünlerinin oluşturduğunu, yani Türkiye’nin ihracatının sanayiye dayalı olduğunu ifade etti. İhracatı içerisinde yaklaşık yüzde 60’a varan kısmın yurt dışı malzeme olduğunu belirten Özlü, “İthal ettiğimiz ürünler içerisinde öyle ürünler var ki bizim yurt içi sanayimiz bunları yapabilecek yetenekte ve kabiliyette. Onun için biz özellikle KOSGEB’in genel KOBİ destekleri vermesi yerine imalat sanayine odaklanmasını arzu ediyoruz. Ve buna ilişkinde yeni bir proje ve çalışma yürütüyoruz. Ve bir program üzerinde çalışıyoruz: 1000 ürün 1000 KOBİ. İthal etmekte olduğumuz 1000 ürünü listeliyoruz. Bu 1000 ürünü Türkiye’de üretebilecek 1000 KOBİ ile eşleşleştireceğiz. Bunların bir defaya mahsus masraflarını, tasarlama, geliştirme ve piyasaya sürme masraflarını biz destekleyeceğiz. Zaten ithal ettiğimiz için Türkiye’de pazarda bir ihtiyaç var. Zaten pazar var. Dolayısıyla 1000 ürün 1000 KOBİ programı, ithal ettiğimiz 1000 kalem ürünü yerlileştirmeyi esas alan bir proje” diye konuştu.

İthal Ürünü Yerli Yapan Kobi Destek Yatırım Adası

Faruk Özlü, Türkiye’nin sıçrama yapması ve eşik atlaması için mega endüstri bölgelerine ihtiyacı olduğunu söyledi. Türkiye’nin belli bölgelerinde, 5 bölge yapmayı arzu ettiklerini dile getiren Bakan Özlü, “Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Güney Marmara (Balıkesir-Çanakkale arası), Kuzey Ege ve Doğu Akdeniz’de 5 büyük endüstri bölgesi oluşturmayı arzu ediyoruz. Bunun bir tanesini Trabzon’a kuracağız. Doğu Karadeniz’de. Trabzon’da arazi olmadığı için denizi doldurup bir yatırım adası oluşturacağız” dedi.

DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR

Dünyanın bazı ülkelerinde bu tip endüstri bölgeleri olduğunu ifade eden Bakan Özlü, “Singapur’da, Malezya’da, Çin’de var. Bunlar OSB’nin çok büyüğü. Kuracağımız endüstri bölgelerinden en az ikisinin petrokimya esaslı, petrokimya sanayine hizmet edecek şekilde yapılandırılmasını arzu ediyoruz. Bizimkinin 50 milyar, 40 milyar dolar cirosu olsun. Bunu 5 ile çarptığınız zaman yaklaşık 200-250 milyar dolarlık Türkiye’nin 5 bölgesinde bir ciro, bir ekonomik faaliyet oluşacak ki bunun Türkiye’ye bir sıçrama yaptıracağına inanıyorum” dedi.

GİRİŞİMCİYE DESTEK

Bakan Özlü, girişimci için sağlanan destekler hakkında da bilgi verdi. KOSGEB aracılığıyla yeni girişimciye 30-50-100 bin lira destekleri olduğunu anlatan Özlü, geçen sene ekonomik durgunluk olduğunda KOSGEB’de bir strateji değişikliğine gittiklerini söyledi. Özlü, “Yeni girişimcileri destekleyeceğiz ama oluşmuş girişimcileri de öldürmeyelim, onların da ayakta kalması lazım diye düşündük. 50 bin liraya kadar KOBİ destek kredisi oluşturduk. Bu krediden yaklaşık 273 bin KOBİ faydalandı. 6,7 milyar lira KOBİ’lere destek verildi. Yeni girişimcilere verdiğimiz destekler şu anda da devam ediyor. TÜBİTAK TEYDEB kapsamında; 1512 Tekno Girişim Sermaye Desteği çerçevesinde, 2013-2017 Temmuz itibarı ile 59,4 milyon TL hibe destek verildi. Bununla birlikte BİGG projesi kapsamında 2017 yılı 1. döneminde girişimcilere 1512 Tekno Girişim Sermaye Desteği çerçevesinde 30 milyonluk hibe desteğinin sözleşmesi yapılmış ve ekim ayında ödemeler başlayacak. Yine 2017 yılı 2. dönemi kapsamında da girişimcilere 1. Dönemi aşan hibe desteği verilecek.”

YERLİ OTOMOBİLDE 5 KİŞİ SINIRI

Yerli otomobille ilgili de açıklama yapan Bakan Özlü şunları söyledi:

“Çalışmalar devam ediyor. İyi gidiyor. Almanya’da otomobil fuarı var. Bu fuarın sonrasında bu ay içerisinde inşallah bir ortak girişim grubu ya da baba yiğitler gurubu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın onayından sonra, arz ettikten sonra bunları açıklayacağız. Tek kişi olmaz. Çok büyük proje. Tek kişiye vermek riskli. 10 kişiye vermek de riskli. Maksimum 5 kişi olabilir. Yüzde 20 eşit ortaklık gibi.”

Ayrıca Kontrol Edin

TÜBİTAK TEYDEB 1501 ve 1507 2024 yılı 2. Çağrıları Açıldı

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu); Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) ölçeğindeki kuruluşların …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024