Cumartesi , 13 Ağustos 2022

GMKA Enerji Verimliliği Mentorluk Programı

Enerji Verimliliği

PROGRAMIN ADI Enerji Verimliliği Mentorluk Programı
PROGRAMIN KONUSU Enerji Verimliliği Detaylı Etüt Yaptırılması
UYGUN BAŞVURU SAHİPLERİ Ticaret ve/veya sanayi odasına bağlı olarak faaliyet gösteren, her türlü mal üretimi yapan ve imalat sektöründe faaliyet gösteren endüstriyel işletmeler.
UYGUN OLMAYAN BAŞVURU SAHİPLERİ Asıl faaliyet alanı elektrik üretimi olan, elektrik üretim lisansına sahip tüzel kişiler ile son üç dönemdeki 6 aylık toplam enerji tüketim ortalaması 100 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) altında olan endüstriyel işletmeler, Kamu kurum, kuruluşları.
PROGRAM SÜRESİ 18 ay
DESTEK ORANI %75 (KDV Hariç)
BAŞVURU TARİHİ 31 Aralık 2021
BAŞVURU BİTİŞ TARİHİ 31 Ocak 2022

İklim değişikliği ve çevre konusunda uluslararası camiada değişen paradigma, ulusal politikalarımızı da etkilemiştir.

Ulusal düzeyde harekete geçen bu eyleme, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)Balıkesir ve Çanakkale illerindeki firmalara (ana faaliyet alanı elektrik üretimi olanlar hariç) yönelik enerji verimliliği uygulamaları ile katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Yapılan saha çalışmaları, ulusal mevzuat incelemeleri, önceki araştırmalar sonucu ortaya koyulan politikalar ve mevcut kaynaklar dikkate alındığında; 6 aylık ortalama enerji tüketimi 250 TEP ve üzeri olan firmalar odak noktası olarak seçilmiştir.

  • Programa başvuracaklar arasında planlı sanayinin adresi olan OSB firmaları avantajlı durumdadır.
  • OSB dışındaki firmaları ile 6 aylık ortalama enerji tüketimi 100-250 TEP kadar olan firmaların da desteklenmesi hedeflenmektedir.

Bu hibe programı ile etütlerini yaptıran firmalar içerisinde Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) koşullarını sağlayanlar, enerji verimliliği yatırımları için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına başvurduklarında öncelikli olarak değerlendirileceklerdir.

Daha detaylı bilgi ve olası güncellemeler için lütfen tıklayınız. 

Program başvurusu için lütfen tıklayınız.

Ayrıca Kontrol Edin

BEBKA Bölgesel Girişim Sermayesi Kaynak Çağrısı ve Mali Destek Programı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), TR41 bölgesinde girişimcilik ekosistemini geliştirerek bölgedeki girişimcilik kapasitesinin artırılmasına …