Pazar , 26 Mayıs 2024

EuroHPC Ortak Proje Girişimi 2020 Yılı Çağrısı Açıldı

EuroHPC Ortak Proje Girişimi 2020 Yılı Çağrısı Açıldı

EuroHPC Ortak Proje Girişimi 2020 Yılı Çağrısı Hakkında Genel Bilgiler

Avrupa Yüksek Başarımlı Hesaplama Ortak Girişimi (European High-Performance Computing Joint Undertaking – EuroHPC) Avrupa’da geliştirilen teknolojiye dayalı yüksek başarımlı hesaplama çözümlerinin kamu kaynakları ile oluşturulan merkezlerde kullanımını desteklemek amacıyla kurulmuştur. EuroHPC Ortak Girişimi tarafından 2020 yılında Avrupa Süper Bilgisayarlarına Yönelik Gelişmiş Pilot Sistemler (EuroHPC-2020-01-a Advanced pilots towards the European supercomputers) başlıklı ortak proje çağrısına çıkılmıştır.

EuroHPC Ortak Proje Girişimi 2020 Yılı Çağrısı Neleri Kapsıyor

EuroHPC Ortak Proje Girişimi 2020 Yılı Çağrı kapsamında Avrupa İşlemci Girişimi (EPI) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından daha önce desteklenmiş projelerde ortaya çıkan teknolojiler kullanılarak tam entegre pilot süper bilgisayar oluşturulması hedeflenmektedir. Bu teknolojiler EPI ve önceki AB projeleri kapsamında geliştirilen işlemci teknolojileri dışında yazılım araçlarını ve kütüphaneleri, ağ bağlantı ve soğutma teknolojilerini de içermektedir. Çağrıya ülkemizden sunulacak proje önerileri TÜBİTAK 1071 programı kapsamında desteklenecektir.

Çağrıya katılım sağlayacak her bir uluslararası proje konsorsiyumunun, çağrıya katılan en az üç farklı ülkeden, en az üç bağımsız kuruluş ile oluşturulması gerekmektedir. Çağrı konuları ve uluslararası kurallar hakkında daha detaylı bilgiye https://eurohpc-ju.europa.eu/participate.html adresinden ulaşılabilir.

Çağrı sekretaryasına iletilecek uluslararası proje başvurularının yanı sıra projelerde Türkiye’den yer alacak araştırmacılar tarafından TÜBİTAK’a ulusal proje başvurusu yapılması zorunludur. Ulusal proje başvuruları, TÜBİTAK Proje Başvuru Sistemi (PBS) (uidb-pbs.tubitak.gov.tr) üzerinden yalnızca elektronik imza kullanılarak yapılabilmektedir.

EuroHPC Ortak Proje Girişiminin 2020 Yılı Çağrı Takvimi

* Uluslararası proje başvurularının Avrupa Komisyonu’nun “Funding and Tenders Portal” üzerinden sunulması için son tarih: 15 Eylül 2020 (17:00 CET)
* TÜBİTAK PBS üzerinden (uidb-pbs.tubitak.gov.tr) yapılacak ulusal ön başvurular için son tarih: 30 Eylül 2020 (17:30 TSİ)

İlgili Kişiler:

Kamil Öncü ŞEN
Uluslararası İşbirliği Projeleri Araştırma Destek Grubu (UPAG)
E-posta: oncu.sen@tubitak.gov.tr
Tel: 0312 298 18 09

Onur Temizsoylu
TÜBİTAK ULAKBİM – ATB TRUBA / Ağ Teknolojileri Birimi
E-posta: onur.temizsoylu@tubitak.gov.tr
Tel: 0312 298 93 63

Ayrıca Kontrol Edin

FOSTER İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı İkinci Teklif Çağrısı

İlk hibe desteği çağrısı büyük ilgi gören FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı kapsamında …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024