Çarşamba , 17 Ağustos 2022

ALİKEV Genç Sanatçı Fonu – Kentle Barışmak Başvuruları

ALİKEV

ALİKEV Genç Sanatçı Fonu’nda Bu Yıl Kentle Barışmak Teması Ele Alınıyor

Ali İsmail Korkmaz Vakfı tarafından, genç sanatçıların proje fikirlerini ve hayallerini desteklemek için hayata geçirilen Genç Sanatçı Fonu’nun bu yılki teması “Kentle Barışmak” olarak belirlendi. Fona son başvuru tarihi ise 31 Mart 2021. 

Toplumsal barış ve eşitliğin var olduğu, insan-doğa ilişkileri de dâhil olmak üzere her türlü eşitsiz ilişkiden arınmış bir dünyayı, gençliğin katılımıyla kurarak Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı hayata geçirmek misyonuyla kurulan ALİKEV’in, genç sanatçılara destek olmak üzere hayata geçirdiği Genç Sanatçı Fonu (GSF) projesinde barış kavramı ele alınmaya devam ediyor. Fonun bu seneki teması “Kentle Barışmak” olarak belirlendi.

Bu yıl geçmiş dönemden farklı olarak geleneksel el sanatlarının da (minyatür, çinicilik, cam, ahşap vb.) destekleneceği fon kapsamında, fikirlerini sanat eserine dönüştürme anlamında maddi zorluklar yaşayan genç sanatçıların uygulanabilir projelerine destek verilecek. Fondan yararlanmaya hak kazanan genç sanatçılar alanında uzman sanatçı ve akademisyenlerle yapılacak atölyelerle de desteklenecek.

“Değişen ve dönüşen yaşam alanları temamızda etkili oldu”

Genç Sanatçı Fonu Yürütücüsü Şeyma Keskin, bu yılki tema hakkında şunları söyledi: “Vakfın ortaya çıkışı, bir kent ve gençlik hareketinde, ifade özgürlüğü hakkını kullanırken yaşam hakkının elinden alınmasıyla aramızdan ayrılan Ali İsmail Korkmaz’ın hikayesidir. Yakın geçmişte tanıklık ettiğimiz Taksim Gezi Parkı Direnişi ve halen yaşadığımız pandemide değişen ve dönüşen yaşam alanları kendimizi çok da zorlamadan bizi ‘kentle barışmak’ teması üzerinde çalışmaya itti.”

Türkiye’de nüfusun büyük çoğunluğunun kentlerde yaşadığını belirten Keskin, “İş, eğitim, sağlık gibi olanaklara kentlerde daha ‘kolay ulaşılabilir’ olması, kent nüfusunun hızlı ve plansız bir şekilde büyümesine sebep oldu. Bu plansız büyüme, göç eden nüfusun kentle bir bağ kuramamasına, kentte halihazırda yaşayan nüfusun ise bağının zayıflamasına yol açtı. Bu bağlamda kentte yaşayan herkes ilk fırsatta kentten kaçmayı düşünmeye başladı. Bu bağı yeniden kurmanın birçok farklı yolu var. Öncelikle insanların yaşadıkları kente dair alınan kararlarda söz hakkının olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Genç Sanatçı Fonu ile de gençlerin yaşadıkları kente dair sanat yoluyla kendilerini ifade etmelerini ve kente katılmalarını hedefliyoruz. Sanatın, insanların kentle barışmasının bir aracı olacağına inanıyoruz” dedi.

Son başvuru 31 Mart 2021

Son başvuru tarihinin 31 Mart 2021 olduğu GSF’ye başvuru yapabilmek için 18 yaşından gün almış ve 30 yaşını geçmemiş olmak gerekiyor. Herhangi bir şehir kısıtlaması ise bulunmuyor.

Başvurular Alikev.org üzerinden ilgili dosyalar hazırlanarak gsf@alikev.org adresine gönderilebiliyor.

İlgili kişi

Ulaş Dağlıoğlu

Marjinal Porter Novelli

(544) 734 52 21

(212) 219 29 71

ulasd@marjinal.com.tr 

 

Ali İsmail Korkmaz Vakfı Hakkında
Ali İsmail; 2011 yılında, yani henüz 17 yaşındayken, “Toplum İçin Gençlik” isimli bir hareket başlatmış ve arkadaşlarını da örgütleyerek bu kapsamda birçok etkinlik yapmıştı. Yaptıkları ilk etkinlik okulun bahçesini temizlemek olan bu grup, daha sonra huzurevi ziyareti, engelliler için mavi kapak toplama, ilköğretim öğrencilerine okumayı sevdirme, imkânları kısıtlı olan köy okullarına kitap, kıyafet desteği gönderme gibi birçok etkinlik gerçekleştirdi. “Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu. Ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı, Ali İsmail’in yarım kalan “Düşlerindeki Özgür Dünya” için yola çıktı ve bu amaçla 2014 yılından bu yana faaliyetlerine devam ediyor.
www.alikev.org

Ayrıca Kontrol Edin

MARKA Doğu Marmara Kalkınma Ajansı 2021 Yılı Teknik Destek Programı

Programın Amacı ve Öncelikleri MARKA Teknik Destek Programı’nın genel amacı; TR42 Düzey 2 Bölgesi’nde faaliyet …