Cuma , 19 Nisan 2024

IPARD Programının Başarısı Kutlanıyor

IPARD Programının Başarısını Kutluyoruz

IPARD Programının Başarısı Kutlanıyor. 2007-2020 döneminde IPARD programı (Katılım Öncesi Tarım ve Kırsal Kalkınma Aracı) için 1,59 milyar Euro’luk bir bütçe ayrılmıştır. Program, Türkiye çapındaki 42 ilde tarım ve gıda işleme yatırımlarına ve kırsal alandaki işletmelere hibeler sağlamaktadır. Her bir proje aynı zamanda Türk kamu bütçesi ve kısmen de yararlanıcı tarafından yapılan özel bir yatırım aracılığıyla desteklenmektedir (elde edilen toplam yatırım 4 milyar Euro civarındadır). Bugüne kadar 11.000 proje uygulamaya konulmuş ve 50.000 kişiye istihdam yaratılmıştır. IPARD programının ikinci aşaması başlamak üzere. IPARD programı, büyük ölçüde AB standartlarına sadık kalarak Türk yönetimi tarafından yürütülmektedir.

Avrupa Birliği tarafından Ankara’daki AB Delegasyonu’nun Başkan Vekili Gabriel Munuera Vinals ve IPARD’dan sorumlu Avrupa Komisyonu’nun Tarım Genel Başkanlığı’ndan John Clarke, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Vekili Mehmet Daniş etkinliğe katılarak, IPARD Programının başarısını kutlamak amacıyla Katılım Öncesi Tarım ve Kırsal Kalkınma Aracı’ndan (IPARD) faydalanan 10 grup çiftçiye ve kırsal işletmeye plaketlerini sunacak. Sayın Clarke törene, tıbbi sebeplerden dolayı ziyaretini ertelemek durumunda kalan Tarım ve Kırsal Kalkınmadan sorumlu AB Komiseri Sayın Hogan’ın yerine katılacak. Daha önce Mayıs 2015’te de İstanbul’a gelen Hogan, Türk yetkilileriyle birlikte IPARD konusuyla daha yakından ilgilenmek için 2017 yılının başında Türkiye’ye gelmeyi düşünüyor.

Clarke, “Başarılarımızla gurur duymalıyız,” dedi. Sözlerine şöyle devam etti: “8 yıl süresince bu kurumu inşa etmek zorlu bir süreçti. Bu modelin iyi çalıştığını söyleyebiliriz. Sektördeki projeler için, AB gıda hijyen standartları ve en son teknolojiyle uyumlu yeni bir standart belirledik. Türkiye, IPARD II için son derece somut bir proje çalışma düzeni inşa etmiş bulunmakta. Bu, gelecekteki ortak başarımızın güzel bir göstergesi.”

Ankara’ya gelecek olan on yararlanıcı, şimdiye kadar IPARD programı desteği almış 11 binden fazla Türk çiftliğini, gıda işleyicisini ve kırsal işletmeyi temsil ediyor olacak.

Clarke, “AB, bugün sütün kalitesinin artırılmasından koyun ve keçi yetiştiriciliğine, süt toplama merkezlerinin inşasından, kırsal turizm, el sanatları veya arıcılık gibi alanlara kadar çeşitli projelerin bugün uygulanıyor olmasından büyük memnuniyet duymaktadır. Bu, AB’nin Türkiye ile dengeli bir ilişki içinde olma arzusunu son derece net bir şekilde ortaya koymaktadır,” dedi.

Sayın Clarke ayrıca 2020’ye kadar olan süreçte programı iyileştirme konusunda çaba göstermemiz gerektiğini belirtti. IPARD II’ye, kilit stratejik alanlarda daha da fazla odaklanmalıyız. “Avrupa Birliği, Türkiye’nin kamu kullanımına yönelik olarak çevre dostu tarım veya yenilenebilir enerji gibi yeni yaklaşımları denemesini teşvik etmektedir. Tabii bizler, Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirmeye büyük katkısı olduğundan çiftçiliğe, gıda işleyiciliğine ve kırsal işletmelere yapılan yatırımları desteklemeye devam edeceğiz.

Kaynak: Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB 2024-2028 yılı Stratejik Planı ile destekleri açıklandı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işletmelere yönelik çeşitli destekler …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?