Çarşamba , 24 Temmuz 2024

AB Suriyeli Mültecilerin İhtiyaçlarına Sağlık Sektörüne Yönelik Teklifi

AB Suriyeli Mültecilerin İhtiyaçlarına Sağlık Sektörüne Yönelik Teklifi

AB Suriyeli Mültecilerin İhtiyaçlarına Sağlık Sektörüne Yönelik Teklifi Niyet Beyanı Çağrısı

AB Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin ihtiyaçları için sağlık sektörüne yönelik 90 milyon Avro tutarında teklif çağrısı yayımladı. AB, Türkiye’deki Mültecilere Mali Yardım Programı (FRİT) altındaki 6 milyar Avroluk finansman kapsamında, uygunluk değerlendirmesinden geçmiş kuruluşları sağlık altyapısı alanında Niyet Beyanı Çağrısı aracılığıyla başvuruda bulunmaya davet ediyor.

AB Suriyeli Mültecilerin İhtiyaçlarına Sağlık Sektörüne Yönelik Teklifi Projenin amacı nedir?

Genel amacı Türkiye’deki mülteciler ve ikincil korumaya hak kazanmış kimselerin sağlık durumlarının iyileştirilmesidir. Çağrı, en fazla etkilenen bölgelerde sağlık altyapısı ve ekipman ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olacak 90 milyon Avroluk projeyi yürütme kapasitesine sahip kuruluşun tespit edilmesini amaçlamaktadır.

Proje, kaliteli sağlık hizmetlerinin mevcudiyetinin ve erişilebilirliğinin artırılmasına doğrudan katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda, mülteciler açısından sağlık sisteminin sürdürülebilirliğini ve etkinliğini de arttıracaktır.

Proje aynı zamanda, Sağlık Bakanlığı’na doğrudan destek sunan (SIHHAT projesi – https://www.sihhatproject.org/)  ve Kilis ve Hatay’da iki devlet hastanesinin yapımını destekleyen 390 milyon Avro değerindeki FRİT çalışmalarını da tamamlayıcı niteliktedir.

Çağrıya son başvuru tarihi

30 Haziran 2020’dir.

Önbilgi

Türkiye’deki Mülteciler için Mali yardım Programı (FRIT):

Avrupa Birliği, 2011’den bu yana mülteci krizi karşısında Türkiye’ye destek olmaktadır. Bu destek ilk dönemlerde Sivil Koruma ve İnsani Yardım (ECHO) desteği şeklindeydi. Ne var ki krizin uzamasıyla birlikte AB’nin sahip olduğu diğer orta ve uzun vadeli mali araçlar da devreye alındı. Ocak 2016’da FRIT’in devreye girişiyle birlikteyse bu destekler ciddi oranda arttırıldı.
FRIT kapsamında eğitim, sağlık, altyapı, göç yönetimi, sosyo-ekonomik kalkınma ve insani yardım gibi temel alanlarda Türkiye’deki mülteciler ve onlara ev sahipliği yapan toplumlara yardım amacıyla 6 milyar Avroluk bir destek taahhüdü söz konusudur.

Sağlık sektöründe AB’nin Suriyelilere ve ev sahibi toplumlara desteği:

FRIT programı 6 milyar Avro kapsamında sağlık projeleri için yaklaşık 800 milyon Avro tahsis etmektedir.

Ayrıca Kontrol Edin

FOSTER İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı İkinci Teklif Çağrısı

İlk hibe desteği çağrısı büyük ilgi gören FOSTER Projesi İstihdam Taahhütlü KOBİ Destek Programı kapsamında …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024