Pazar , 26 Mayıs 2024

Ab Türkiye’de Çiftçileri Destekliyor

Ab Türkiye’de Çiftçileri Destekliyor

Ab Türkiye’de Çiftçileri Destekliyor. Çevre dostu çiftçiliği ve gıda güvenliğini destekleyen AB projesinin açılışı 17 Ocak günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Sn. Mehmet Daniş ve AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Sn. Gabriel Munuera Vinals’ın yanı sıra projede yer alan üye devlet temsilcilerinden Hollanda Büyükelçisi Ekselansları Kees van Rij, Estonya Büyükelçisi Ekselansları Marin Mottus ve Fransız Elçiliği Birinci Müsteşarı Sn. Marc Ivarra katılacak.

 

AB Ortak Tarım Politikasının önemli unsurlarından biri olan “çapraz uyum”, doğrudan ödemeleri çiftçilerin çevre, gıda güvenliği, hayvan ve bitki sağlığı ve hayvan refahı alanındaki temel standartlara uyumu ve araziyi tarım ve çevre açısından iyi durumda muhafaza etme koşulu ile ilişkilendirmektedir.
Proje, Türkiye’de çiftçilere yönelik tarımsal desteği yasal idari şartların yerine getirilmesine bağlayan, çapraz uyum sisteminin kurulmasını amaçlamaktadır. Bunun gerçekleştirilebilmesi için AB mevzuatına uyumlu bir şekilde standartlar geliştirilecek, çiftçiler arasında farkındalık yaratılacak ve çiftçilerin belirlenen standartlara uyumu denetlenecektir.
Ab Türkiye’de Çiftçileri Destekliyor Proje kapsamında mevcut idare ve kontrol sistemleri değerlendirilecek, taslak mevzuat ve çapraz uyum uygulama planı hazırlanacak, sistemin prensipleri konusunda eğitim verilecek ve çiftçiler arasında farkındalık yaratmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirilecektir.
Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı on iki aylık proje süresi boyunca Hollandalı, Estonyalı ve Fransız uzmanlar tarafından desteklenecektir.
Toplam bütçesi 930.000 Avro olan projenin, %95’i Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

 

Kaynak: Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB Girişimci Destek Programı

Programın Amacı Ülkemizin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörler öncelikli olmak üzere yeni kurulan işletmeleri destekleyerek …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Steroid Fiyatları 2024