Cuma , 19 Nisan 2024

Ab 2004 Genişlemesinin 10. Yıldönümünü Kutluyor

Ab 2004 Genişlemesinin 10. Yıldönümünü Kutluyor

 

Ab 2004 Genişlemesinin 10. Yıldönümünü Kutluyor. On yıl önce, 1 Mayıs 2004’te AB’nin 15 olan üye ülke sayısı 25’e çıktı (ve daha sonraki iki genişleme ile sayı 28 oldu). Bu genişleme ile Soğuk Savaş boyunca süren yapay bölünme sona erdi. Avrupa yeniden birleşti ve istikrara kavuştu. Bu sayede Avrupa ayrıca dünyanın en büyük tek pazarı konumuna erişerek üye ülkeler arasında artan ticaret ve buna bağlı ekonomik büyüme ile uluslararası arenadaki etkinliğini güçlendirdi.

Ab 2004 Genişlemesinin politikası bugün AB’ye üye olmak isteyen Güneydoğu Avrupa ülkelerine değişim ve istikrar getirmeye devam etmektedir. AB’nin çekim gücü ve etkisi demokratik ve ekonomik reformları gerçekleştirmede, hukukun üstünlüğünü geliştirmede ve komşularıyla köprüler kurmada bu ülkelere yardım ederek geçmişin kalıntılarını aşmalarını sağlamaktadır. O halde, Avrupa’nın tarihi birleşmesinden 10 yıl sonra, AB’nin genişleme politikasının etkisi ve anlamı nedir?

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB 2024-2028 yılı Stratejik Planı ile destekleri açıklandı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işletmelere yönelik çeşitli destekler …

Sohbet başlat
Desteğe mi ihtiyacınız var?
Scan the code
Merhaba ,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?