Çarşamba , 17 Ağustos 2022

460 Bin 167 Kobi’nin Kredi Faiz Desteği Başvurusu Onaylandı

460 Bin 167 Kobi’nin Kredi Faiz Desteği Başvurusu Onaylandı. Kredi Alma Süreci Nasıl İşleyecek?

460 Bin 167 Kobi’nin Kredi Faiz Desteği Başvurusu Onaylandı. Kredi Alma Süreci Nasıl İşleyecek?

 1. Başvurular, değerlendirme kriterlerine göre bütçe limitleri dahilinde sıralanacak.
 2. Listede yer alan işletmelere SMS ve/veya e-posta ile bildirim yapılacak.
 3. İşletme, sifirfaiz.kosgeb.gov.tr web adresinden giriş yaparak başvuru sonucuna ilişkin çıktı alıp KOSGEB ile protokol imzalanan bankalardan herhangi bir tanesine giderek kredi işlemlerini başlatabilecek. Bu bankalar;

  – Akbank T.A.Ş.
  – Denizbank
  – QNB Finansbank A.Ş.
  – T. Garanti Bankası A.Ş.
  – T. Halkbankası A.Ş.
  – T. İşbankası A.Ş.
  – T. Vakıfbank T.A.O.
  – Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
  – Ziraat Bankası A.Ş.

 4. İşletmenin kredi başvurusu, banka tarafından, genel bankacılık mevzuatı, bankacılık teamülleri, banka mevzuatı ve kredi politikaları doğrultusunda değerlendirilecek. Banka değerlendirmesi sonucunda, kredi talebi uygun bulunan işletmeler için e-kobi yazılım sistemi üzerinden banka ön onay işlemi gerçekleştirilecek ve başvuru formunda belirtilen kredi üst limitini geçmemek üzere banka tarafından öngörülen kredi miktarı girilecek.
 5. Bankanın, kredi talebini olumlu değerlendirdiği ve ön onay verdiği işletme, kayıt ve beyanname onay işlemleri için KOSGEB Müdürlüğü’ne gidecek.
 6. Listede yer alan ancak KOSGEB kaydı ve/veya 2015 yılı KOBİ Bilgi Beyannamesi onaylı olmayan işletmelere KOSGEB Müdürlükleri tarafından e-kobi yazılım sistemi üzerinden onay verilmeyecek. Bu nedenle KOSGEB’e kaydı ve 2015 yılı KOBİ Bilgi Beyannamesi olmayan işletmelerin KOSGEB Müdürlükleri’nde bu işlemleri tamamlamaları gerekiyor.
 7. Yapılacak değerlendirmede resmi veriler kullanılacağından; KOBİ Bilgi Beyannamesi bulunan ancak eksik/hatalı olan işletmelerin gerekli düzeltmeleri yapmaları gerekecek. Bu kapsamda, programa başvuru yapmış sayılacak ve başvuru yapacak işletmelerin 2015 yılı KOBİ Bilgi Beyannameleri ilgili Uygulama Birimleri tarafından kontrol edilecek ve eksik/hatalı olanların resmi verilerle uyumlu hale getirilmesi sağlanacak.
 8. Beyanları resmi verilerle uyumlu olan ve başvurusu uygun bulunan işletmelere KOSGEB Müdürlüğü tarafından onay verilecek. KOSGEB Müdürlükleri tarafından verilen onay, KOSGEB veri tabanına kayıtlı, 2015 yılı KOBİ Beyannamesi onaylı ve KOSGEB Desteklerinden yasaklı olmayan işletme olduğu anlamına gelmektedir.
 9. Banka’nın talep ettiği krediye ilişkin belgelerin Banka Şubesi’ne teslimi ile kredi değerlendirme ve tahsis süreci başlayacak, İşletmelerin kredi başvurusu, Banka tarafından, genel bankacılık mevzuatı, bankacılık teamülleri, Banka mevzuatı ve kredi politikaları doğrultusunda değerlendirilecek.

Kaynak: KOSGEB

460 Bin 167 Kobi’nin Kredi Faiz Desteği Başvurusu

Ayrıca Kontrol Edin

KOSGEB Başkanı KURT: Destek Bütçelerini Artıracağız

İşletmelere birçok farklı alanda önemli destek sunan KOSGEB, katma değerli üretime yönelik adımlarını sürdürüyor. Ar-Ge …