Çarşamba , 20 Şubat 2019
Ana » Sıkça Sorulan Sorular » KOSGEB İlk Başvuruya Ait Sorular

KOSGEB İlk Başvuruya Ait Sorular

1. Destek alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

Destek alabilmek için öncelikle KOSGEB’in desteklediği KOBİ statüsünde olunmalıdır. KOBİ miyim testi için tıklayın.

2. KOSGEB’de daha önce kaydım var mı nasıl öğrenebilirim?

KOSGEB’e daha önce kayıt olup/olmadığınızı, kredilere başvurup/başvuramayacağınızı ve desteklerden faydalanıp/faydalanamayacağınızı öğrenmek için tıklayın.

3. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler nelerdir?

KOSGEB 1990 yılında 3624 Sayılı Kanun ile İmalat Sanayi İşletmelerinin ekonomideki yerlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulmuş bir kamu kuruluşudur. KOSGEB’in 1990-2009 yılları arasında imalat sanayi KOBİ’lerine yönelik yapmış olduğu çalışmalar takdirle karşılanmış ve 2009 yılında imalat sanayi dışında yer alan sektörlerdeki KOBİ’lerin de geliştirilmesi görevi KOSGEB’e verilmiştir. 18 Eylül 2009 tarih ve 27353 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2009/15431 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile, KOSGEB’in geliştirilmesinden sorumlu olduğu sektörler belirlenmiştir. KOSGEB’den destek alabilecek sektörler listesi için tıklayınız.

4. KOSGEB’in sunmuş olduğu hizmetler ve desteklerden faydalanmak için herhangi bir ödeme yapmamız gerekiyor mu?

Hayır. Aksi yönde sizi bilgilendiren kişi veya şirketlere itimat etmeyiniz. KOSGEB’in konuyla ilgili duyurusu için tıklayın. Ayrıca danışman olduğunu iddia ederek sizden yüksek miktarlarda para isteyen, yaşanmış bir örnekte olduğu gibi bunun karşılığında KOSGEB’den 150.000 TL getireceğini söyleyerek, sizi dolandırmaya çalışan kişilere itimat etmeyiniz ve dikkat ediniz. KOSGEB verdiği desteklerin 1. ve 2. Bölgelerde %50, 3. 4. 5. ve 6. Bölgelerde %60’nın karşılamaktadır. Geri kalan meblanın KOBİ tarafından karşılanması gerekmektedir.

5. KOSGEB kullanıcı adı ve şifremi unuttum ne yapmalıyım?

www.kosgeb.gov.tr adresinden sağ üst köşede e-kobi bölümüne girip, şifremi unuttum bölümünden vergi ve sisteme kayıtlı mail adresinizi girerek kullanıcı adı ve parolanızı öğrenebilirsiniz.

6. KOSGEB’e online kayıt oldum. Parola ve şifremi aldım. Ancak hiç bir evrak vermedim. Online kayıt olmak yeterli mi?

HAYIR. Parola ve şifreniz ile kobi bilgi dokümanı ve kobi beyannamenizi doldurmanız gerekmektedir. Sistemden söz konusu dokümanların çıktılarını aldıktan sonra kaşeleyip imzaladıktan sonra ek belgeleri ile ilgili KOSGEB birimine göndermelisiniz.

7. Her yıl KOSGEB’e beyanname vermek zorunda mıyım?

EVET. Şahıs firmaları her yıl şubat ayında, ticari firmalar ise her yıl nisan ayında bir önceki yıl mali bilgilerine göre beyannamelerini yenilemek zorundadır.

8. Destek başvurusunu nasıl yapabiliriz? Başvuruda istenen belgeler nelerdir?

http://destek.kosgeb.gov.tr adresinden şifrenizle giriş yaparak uygun bulunan programa ait destek başvurusu yapabilirsiniz. Online olarak başvuru formunu hazırlayabilir ve çıktısını kaşeleyip-imzalayıp ek olarak belirtilen belgeler ile Müdürlüğümüze başvuru birimine teslim edebilirsiniz.

9. Vergi ve SGK’ya borcum var. KOSGEB’den destek alabilir miyim?

Mevzuat kapsamında belirli limitler dahilinde mahsup dilekçesi vererek destek ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak talepte bulunabilmeniz için öncelikle KOSGEB’e kayıt olmanız ve destek yönetmelikleri kapsamındaki uygun ihtiyaçlarınız için doğru adımları atmanız gerekir. Diyelim ki uygun harcamanız için destek ödemesi alacaksınız. Ve vergi dairesine ya da SGK‘ya ödemeniz gereken bir borç var. Söz konusu bedel KOSGEB tarafından sizin adınıza ödenmektedir.

10. Destek başvurusunda bulundum ne zaman onaylanır? Onaylandığını nasıl öğrenebiliriz?

http://destek.kosgeb.gov.tr adresinden şifrenizle giriş yaparak “DURUM TAKİP” > “İŞLETME DÖKÜMANLARI” bölümlerinden başvuru evraklarınızı ve işletmenize gönderilen uygunluk yazılarını görebilirsiniz. Ayrıca başvuru yaptığınız destek satırında da Durum bilgisi “ONAYLANDI”, “REDDEDİLDİ” veya “UZMAN ONAYI BEKLİYOR” şeklinde gösterilmektedir. Başvuru değerlendirmeleri iş yoğunluğuna göre değişkenlik göstermekle birlikte en geç 15 günlük süre içinde sonuçlanmaktadır.

Ayrıca Kontrol Edin

TKDK – IPARD II – 5. Başvuru Çağrısı açıklandı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 16 Şubat 2019 tarihinde IPARD II Programı Beşinci Başvuru …

%d blogcu bunu beğendi: