Salı , 14 Temmuz 2020

KOBİGEL 2020 Rekabet Gücünü Geliştirme Konusuyla tekrar geliyor! İşte detaylar..

KOSGEB tarafından 20 Nisan’da dördüncüsünü yayınladığı ve 22 Haziran 2018 tarihinde kapattığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) 2018/01 çağrısını 2020 yılında tekrarlanacağı yönünde kulislerde haberler dolaşmaya başladı.

KOBİGEL çağrısı kapsamında, ticari kimliğe haiz işletmelere, 300 bin TL.’si geri ödemesiz (hibe) olmak üzere toplam 1 milyon TL’ye kadar destek verilecek.

Çağrı kapsamında; bulunduğu ildeki faaliyeti “İller_Bazında_Başvuru_Yapabilecek_İmalat_Sanayi_Sektörleri_Matrisi”ne uygun olan imalat sanayi işletmeleri ve tüm illerdeki yazılım işletmeleri, 2018 yılında olduğu gibi pek bir değişiklik olmadan “rekabet gücünün geliştirilmesi” genel teması ile ilişkilendirilen aşağıdaki stratejilerden biri veya birkaçını birlikte içeren proje sunabilecek.

Stratejiler:

  1. Üretimde maliyet düşürme ve/veya verimliliği arttırma amaçlı makine – teçhizat edinimi ve devreye alma,
  2. Ürün kalitesini ve / veya katma değerini arttırmaya yönelik faaliyetler,
  3. Ölçüm – analiz altyapısını iyileştirme,
  4. Pazarlama etkinliğini geliştirme,
  5. İhracat kapasitesini arttırma,
  6. Veri madenciliği, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zeka, ERP/ MRP, CAD / CAM, akıllı uygulamalar, bilgi güvenliği, robot ve otomasyon yazılımları, bilgisayar oyunları (mobil oyun dahil)

İşletmeler “yerli ve milli üretim” hedefine yönelik bu stratejilerden biri yada birkaçını kullanarak proje kurgulayabilecekler. Yazılım işletmeleri için 6 numaralı strateji zorunlu, diğerleri seçenektir.

Yeni çağrının 2018 takviminde olduğu gibi 2020 yılı ilk çağrısını da Nisan veya Mayıs aylarında açıklanması beklenmektedir. Şimdiye kadar 60 gün süre ile açık olan KOBİGEL çağrıları ile ilgili olarak hazırlık yapmak isteyen işletmelerin çağrı süresince başvuru dosyalarının KOSGEB elektronik başvuru sistemine kayıt edilmesi gerekiyor.

Geçtiğimiz KOBİGEL 2018/01 çağrısına 4512 işletmenin başvurduğu, değerlendirme sürecinin sonunda 2545 işletmenin destek almaya hak kazandığını da hatırlatmak isteriz. Çağrıya ayrılan 734 Milyon TL değerindeki desteğin yüzde 82’si (602 Milyon TL) işletmelerin makine – teçhizat giderleri, yüzde 11’i (80,8 Milyon TL) personel giderleri, kalan yüzde 7’si (51,4 Milyon TL) de yazılım ve hizmet alımı giderleri için kullandırıldı. Destek kapsamında 6055 yeni personelin istihdam edildiği ise alınan diğer bir bilgi.

Gelişmeler ile ilgili olarak haberimizi takip edebilir;

  • KOBİGEL Destek Programı hakkında genel bilgi almak için tıklayabilir,
  • KOBİGEL Destek Programı Sıkça Sorulan Sorulara buradan ulaşabilir,
  • Veya KOBİGEL Destek Programı 2020 çağrısı ile ilgili güncel bilgiyi takip etmek için aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz.

KOBİGEL 2020-01 Ön Değerlendirme Testi

Bu test; KOBİGEL Destek Programı 2020-01 çağrısına başvurma hakkınız olup olmadığını ölçer. Çağrıya başvurabilmek için hangi şehirde ve hangi sektörde olduğunuz önem arz ettiğinden, yanıtlarınız ekibimiz tarafından incelenerek size kısa sürede dönüş yapılacak. Hibe Destek uzmanları tarafından 2020-01 çağrısına özel olarak hazırlanmıştır.

Ayrıca Kontrol Edin

Fırat Kalkınma Ajansı 2020 Yılı Fizibilite Desteği

Bölge Planı ve Ajans Çalışma Programında belirlenen Sonuç Odaklı Programlar (SOP) çerçevesinde, TRB1 Bölgesinin (Bingöl, …

%d blogcu bunu beğendi: